Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego w sporze między firmą z Białegostoku a tamtejszym oddziałem ZUS (sygnatura akt: I UK 15/11).
Firma w styczniu 2009 r. jako płatnik składek na ubezpieczenie wypadkowe jak co roku złożyła do ubezpieczyciela informację ZUS IWA za 2008 r. W dokumencie tym wskazała nową PKD 2007 (Polska Klasyfikacja Działalności). Jak się okazało, postąpiła nieprawidłowo. ZUS wymagał podania PKD 2004.
Co prawda zgodnie z obowiązującym wówczas rozporządzeniem z 22 kwietnia 2008 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy należy podawać kod rodzaju przeważającej działalności ujęty w rejestrze REGON 31 grudnia roku, za który jest składana informacja, ale w informacji za rok 2008 i 2009 należało podawać kod na podstawie PKD 2004.
Bez pouczenia
Wpisanie do elektronicznej wersji płatnika nowego numeru PKD spowodowało zaniżenie o 0,14 proc. stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe.
ZUS uznał, że firma chciała obniżyć swoje koszty pracy i zgodnie z art. 34 ustawy wypadkowej ukarał ją podwyższeniem na rok stopy procentowej składki wyliczonej na podstawie prawidłowych danych.