Reklama
Rozwiń

Spółka wrzuci w koszty odsetki od kredytu na dywidendę

Odsetki od kredytu zaciągniętego na wypłatę dywidendy oraz związana z tym prowizja bankowa stanowią koszty uzyskania przychodów. Wypłata dywidendy pozostaje bowiem w ścisłym związku z prowadzoną przez spółkę działalnością

Aktualizacja: 22.12.2009 06:30 Publikacja: 22.12.2009 05:00

Spółka wrzuci w koszty odsetki od kredytu na dywidendę

Foto: www.sxc.hu

Tak wynika z [b]wyroku WSA w Gdańsku z 8 grudnia 2009 r., (I SA/Gd 733/09).[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Spółka z o.o. wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji. Wypłaciła dywidendę na rzecz swojego akcjonariusza, pomniejszając jednocześnie wysokość kapitału zapasowego. Środki na wypłatę dywidendy pochodziły z zaciągniętego na ten cel kredytu bankowego, gdyż bez utraty płynności finansowej spółka nie była ich w stanie zgromadzić z bieżącej sprzedaży towarów i usług.

Zastanawiała się, czy koszty pozyskania i obsługi kredytu przeznaczonego na wypłatę dywidendy stanowią koszt uzyskania przychodu w rozumieniu [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych[/link]?

Zdaniem spółki tak. Inaczej uważał jednak organ podatkowy. Sprawa trafiła więc do WSA.

Reklama
Reklama

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd przyznał rację spółce. Stwierdził, że organy podatkowe nie wzięły pod uwagę, że w związku z niedoborem środków pieniężnych zaangażowanych wcześniej w bieżącą działalność gospodarczą, spółka co prawda zaciągnęła kredyt bankowy na wypłatę dywidendy, jednak pośrednio kredyt ten, poprzez uprzednie zaangażowanie środków własnych w działalność gospodarczą, umożliwi funkcjonowanie spółki, a tym samym zostanie zużyty pośrednio na prowadzenie działalności gospodarczej, pośrednio też wpłynie na cel, jakim jest osiągnięcie przychodów.

Sąd podkreślił, że spółka jest przedsiębiorcą, którego celem jest maksymalizacja zysku i prowadzenie prawidłowej gospodarczo działalności. Tak więc działaniem ze wszech miar nieracjonalnym i narażającym podatnika na straty i/lub mniejsze zyski byłoby przeznaczenie zysku nie na działalność gospodarczą pozwalająca na utrzymanie się spółki na rynku, ale na zapewnienie przyszłej wypłaty dywidendy.

Przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów każdy wydatek – poza wyraźnie wskazanymi w ustawie – wymaga indywidualnej oceny pod kątem bezpośredniego lub pośredniego związku z przychodem i racjonalnością działania dla osiągnięcia tego przychodu. Sytuacje, w których ten związek przyczynowy nie jest jednoznaczny, należy rozwiązywać według zasad racjonalnego rozumowania, odrębnie w odniesieniu do każdego przypadku.

[b]Osiągnięcie i wypłata dywidendy pozostają w ścisłym związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą. Jeżeli wypłacenie dywidendy ze względu na jej wielkość nie jest możliwe bez uzyskania dodatkowych funduszy z innych źródeł, gdyż zgromadzenie środków własnych mogłoby narazić spółkę na utratę płynności finansowej, to za koszty uzyskania przychodów należy uznać wydatki poniesione na pozyskanie i obsługę kredytu wykorzystanego do wypłaty dywidendy.[/b]

Tak wynika z [b]wyroku WSA w Gdańsku z 8 grudnia 2009 r., (I SA/Gd 733/09).[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Reklama
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Prawo karne
Ziobrowe prawo trzyma się mocno. Dlaczego resort Bodnara wstrzymuje zmiany
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama