Spółka wrzuci w koszty odsetki od kredytu na dywidendę

Odsetki od kredytu zaciągniętego na wypłatę dywidendy oraz związana z tym prowizja bankowa stanowią koszty uzyskania przychodów. Wypłata dywidendy pozostaje bowiem w ścisłym związku z prowadzoną przez spółkę działalnością

Aktualizacja: 22.12.2009 06:30 Publikacja: 22.12.2009 05:00

Spółka wrzuci w koszty odsetki od kredytu na dywidendę

Foto: www.sxc.hu

Tak wynika z [b]wyroku WSA w Gdańsku z 8 grudnia 2009 r., (I SA/Gd 733/09).[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Spółka z o.o. wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji. Wypłaciła dywidendę na rzecz swojego akcjonariusza, pomniejszając jednocześnie wysokość kapitału zapasowego. Środki na wypłatę dywidendy pochodziły z zaciągniętego na ten cel kredytu bankowego, gdyż bez utraty płynności finansowej spółka nie była ich w stanie zgromadzić z bieżącej sprzedaży towarów i usług.

Zastanawiała się, czy koszty pozyskania i obsługi kredytu przeznaczonego na wypłatę dywidendy stanowią koszt uzyskania przychodu w rozumieniu [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych[/link]?

Zdaniem spółki tak. Inaczej uważał jednak organ podatkowy. Sprawa trafiła więc do WSA.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd przyznał rację spółce. Stwierdził, że organy podatkowe nie wzięły pod uwagę, że w związku z niedoborem środków pieniężnych zaangażowanych wcześniej w bieżącą działalność gospodarczą, spółka co prawda zaciągnęła kredyt bankowy na wypłatę dywidendy, jednak pośrednio kredyt ten, poprzez uprzednie zaangażowanie środków własnych w działalność gospodarczą, umożliwi funkcjonowanie spółki, a tym samym zostanie zużyty pośrednio na prowadzenie działalności gospodarczej, pośrednio też wpłynie na cel, jakim jest osiągnięcie przychodów.

Sąd podkreślił, że spółka jest przedsiębiorcą, którego celem jest maksymalizacja zysku i prowadzenie prawidłowej gospodarczo działalności. Tak więc działaniem ze wszech miar nieracjonalnym i narażającym podatnika na straty i/lub mniejsze zyski byłoby przeznaczenie zysku nie na działalność gospodarczą pozwalająca na utrzymanie się spółki na rynku, ale na zapewnienie przyszłej wypłaty dywidendy.

Przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów każdy wydatek – poza wyraźnie wskazanymi w ustawie – wymaga indywidualnej oceny pod kątem bezpośredniego lub pośredniego związku z przychodem i racjonalnością działania dla osiągnięcia tego przychodu. Sytuacje, w których ten związek przyczynowy nie jest jednoznaczny, należy rozwiązywać według zasad racjonalnego rozumowania, odrębnie w odniesieniu do każdego przypadku.

[b]Osiągnięcie i wypłata dywidendy pozostają w ścisłym związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą. Jeżeli wypłacenie dywidendy ze względu na jej wielkość nie jest możliwe bez uzyskania dodatkowych funduszy z innych źródeł, gdyż zgromadzenie środków własnych mogłoby narazić spółkę na utratę płynności finansowej, to za koszty uzyskania przychodów należy uznać wydatki poniesione na pozyskanie i obsługę kredytu wykorzystanego do wypłaty dywidendy.[/b]

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr