Reklama
Rozwiń

Cesja wierzytelności może być zwolniona z VAT

Nie w każdym przypadku nabycie wierzytelności musi wiązać się wyłącznie z egzekucją długu bądź faktoringiem i podlegać 22-proc. stawce VAT

Aktualizacja: 08.02.2010 03:40 Publikacja: 08.02.2010 02:00

Cesja wierzytelności może być zwolniona z VAT

Foto: Fotorzepa, Radosław Pasterski Radosław Pasterski

Red

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Warszawie z 6 stycznia 2010 r. (III SA/Wa 1118/09).[/b]

Spółka zwróciła się do ministra finansów z wnioskiem o interpretację. Wskazała, że zamierza nabyć od osoby trzeciej wierzytelność za 3/5 jej wartości. Następnie podejmie działania mające na celu zbycie wierzytelności z zyskiem lub jej windykację bądź konwersję na udziały dłużnika.

Uznała, że obowiązek podatkowy w VAT powstanie dopiero w chwili zrealizowania wierzytelności powyżej kwoty przekazanej zbywcy, tzn. z chwilą otrzymania nadwyżki ponad 3/5, a opisywaną usługę należy zakwalifikować jako usługę pośrednictwa finansowego, zwolnioną z opodatkowania.

Organ podatkowy nie zgodził się z tym. Stwierdził, że ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT[/link], na które powołała się spółka, wyłączone są usługi ściągania długów i faktoringu. Usługa polegająca na „wyręczeniu” pierwotnego wierzyciela z czynności zmierzających do odzyskania długu podlega VAT na mocy art. 41 ust. 1 ustawy według podstawowej stawki 22 proc.

WSA w Warszawie uchylił tę interpretację. Uznał, że organ zbyt jednostronnie ocenił przedstawione zdarzenie przyszłe. Uznał, że w tym wypadku doszło do obrotu wierzytelnościami, który mieści się w zakresie zwolnienia z VAT ustanowionego w art. 43 ust. 1 pkt 1. Nie w każdym przypadku nabycie wierzytelności musi wiązać się wyłącznie z egzekucją długu bądź faktoringiem.

Reklama
Reklama

[i]Autor jest członkiem Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]

[ramka][b] Komentuje Paweł Mikuła, konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Katowicach)[/b]

W orzecznictwie przeważa pogląd, że w przypadku nabycia wierzytelności nabywca świadczy usługę w rozumieniu przepisów o VAT.

Polegać ma ona na uwolnieniu wierzyciela od ryzyka i uciążliwości ściągnięcia długu. Uznaje się ją za usługę pośrednictwa finansowego, wymienioną w załączniku nr 4 do ustawy o VAT, a w konsekwencji korzystającą ze zwolnienia.

Jednak załącznik nr 4 wyłącza niektóre z takich usług z kategorii zwolnionych. Wśród wyłączonych są m.in. usługi ściągania długów oraz faktoringu.

W praktyce powstał problem, jak klasyfikować nabycie wierzytelności: czy jako usługę ściągania długów (opodatkowaną stawką 22 proc.), czy też jako inną usługę pośrednictwa finansowego (zwolnioną). Większość organów podatkowych stoi ostatnio na stanowisku, że nabycie wierzytelności to świadczenie usług ściągania długów i to zarówno w przypadku nabycia wierzytelności w celu jej wyegzekwowania, jak również w celu jej sprzedaży.

Reklama
Reklama

Odmienne stanowisko zajmują zazwyczaj wojewódzkie sądy administracyjne (z wyjątkiem gliwickiego). Wskazują one, że w przypadku cesji o charakterze definitywnym (bezwarunkowym) nie można mówić o usłudze ściągania długów.

Z taką usługą mamy do czynienia jedynie wtedy, gdy usługodawca zobowiązuje się ściągnąć dług dla usługobiorcy, a nie dla siebie.

Zgodzić się należy z tym ostatnim poglądem, który, jak się wydaje, został potwierdzony w komentowanym orzeczeniu. Nie można zaakceptować poglądu organów podatkowych, że każde nabycie wierzytelności jest usługą ściągania długów. Nabycie wierzytelności nie oznacza, że dług zostanie ściągnięty ani że nabywca będzie chciał go egzekwować.

Czym innym są usługi polegające na podejmowaniu działań zmierzających do ściągnięcia długu dla kogoś innego, a czym innym nabycie wierzytelności. Nie można przecież mówić o usłudze ściągania długów, np. gdy nabywca wierzytelności egzekwuje dług dla samego siebie. Dlatego należy podzielić pogląd wyrażony w orzeczeniu WSA w Warszawie.[/ramka]

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Warszawie z 6 stycznia 2010 r. (III SA/Wa 1118/09).[/b]

Spółka zwróciła się do ministra finansów z wnioskiem o interpretację. Wskazała, że zamierza nabyć od osoby trzeciej wierzytelność za 3/5 jej wartości. Następnie podejmie działania mające na celu zbycie wierzytelności z zyskiem lub jej windykację bądź konwersję na udziały dłużnika.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama