O opodatkowaniu decyduje cel nabycia wierzytelności

Kwalifikacja prawnopodatkowa sprzedaży wierzytelności uzależniona jest od kolejnych czynności podejmowanych przez nabywcę, tj. dalszej odsprzedaży lub windykacji we własnym imieniu

Aktualizacja: 15.02.2010 03:20 Publikacja: 15.02.2010 02:00

O opodatkowaniu decyduje cel nabycia wierzytelności

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z 26 stycznia 2010 r., I SA/Bd 950/09 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Podatnik wystąpił z wnioskiem o interpretację. Podał, że zamierza jako cesjonariusz nabywać wierzytelności, płacąc zbywcom niższą cenę od wartości wierzytelności, a następnie będzie na własny rachunek i we własnym imieniu odzyskiwać te wierzytelności od dłużników albo je dalej sprzedawać.

Z treści umowy cesji wierzytelności nie będą wynikały żadne dodatkowe zobowiązania. Jego zdaniem usługi pośrednictwa finansowego korzystają ze zwolnienia od VAT. Innego zdania był jednak organ podatkowy.

Sprawa trafiła więc do WSA.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd skargę uwzględnił.

Przypomniał, że usługa obrotu wierzytelnościami, w zależności od celu działania nabywcy, może być klasyfikowana do grupowania „Usługi pośrednictwa finansowego pozostałe, gdzie indziej nieklasyfikowane” (PKWiU 65.23.10), które korzystają ze zwolnienia od VAT.

Z kolei faktoring klasyfikuje się do grupowania PKWiU 65.22.10 „Usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowym”, tj. usługi opodatkowane stawką 22 proc.

Sprzedaż własnych wierzytelności nie jest usługą w ujęciu PKWiU, ponieważ sprzedający swoją wierzytelność powstałą w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej nie świadczy usługi pośrednictwa finansowego w rozumieniu grupowań PKWiU 65–67.

Natomiast jest usługą nabycie wierzytelności w celu ich wykorzystania do operacji prawno-gospodarczych, co oznacza, że to nabywca (kupujący) wierzytelności jest świadczącym usługę na rzecz zbywającego (sprzedawcy), który poprzez zbycie wierzytelności nie świadczy usługi.

Transakcje obrotu wierzytelnościami należy rozpatrywać w kontekście VAT jako usługę o charakterze złożonym. [b]Cesji wierzytelności nie można zatem zawsze kwalifikować jako czynności opodatkowanej stawką 22 proc. bądź zawsze jako zwolnioną od opodatkowania.

Już w momencie zakupu wierzytelności mamy do czynienia z usługą finansową. Sposób wykorzystania nabytej wierzytelności może decydować o tym, czy usługa taka będzie zwolniona z VAT jako pośrednictwo finansowe albo opodatkowana 22-proc. stawką VAT. [/b]

Jeżeli podmiot gospodarczy dokonuje zakupu wierzytelności w celu jej odsprzedaży lub wyegzekwowania lub dalszej sprzedaży, świadczy na rzecz sprzedawcy wierzytelności własnej usługę pośrednictwa finansowego, której podstawowym celem jest uwolnienie sprzedawcy wierzytelności od ciężaru jej egzekwowania.

Usługi nabywania wierzytelności innych podmiotów, niemające charakteru usług faktoringu, lecz realizowane w celu ściągania (windykacji) długów, podlegają 22-proc. VAT.

[b]Tylko gdy celem podatnika nabywającego cudzą wierzytelność nie jest ściągnięcie (windykacja) długu od dłużnika, a np. przejęcie podmiotu sprzedającego wierzytelność lub dalsza odsprzedaż wierzytelności, usługę taką należy traktować jako usługę obrotu wierzytelnościami zwolnioną od podatku.[/b]

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z 26 stycznia 2010 r., I SA/Bd 950/09 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Prawo karne
Mateusz Morawiecki straci immunitet? Jest wniosek prokuratury
Administracja rządowa
Losy budżetu w rękach prezydenta. Co z wynagrodzeniami dla urzędników i nauczycieli?
Prawo drogowe
Przekroczenie prędkości zaboli nie tylko w mieście. Projekt wreszcie gotowy
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur 2025. Jedna grupa seniorów dostanie wyższe przelewy już w lutym
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego