Polskie Towarzystwo Krajoznawcze złożyło odwołanie od tej decyzji, zarzucając jej naruszenie przepisów prawa i dużą szkodliwość dla środowiska społecznego. Samorządowe kolegium odwoławcze stwierdziło uchybienie terminu do wniesienia odwołania. Polskie Towarzystwo Krajoznawcze wniosło skargę do sądu.
[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]
Zdaniem WSA skarga zasługuje na uwzględnienie. Sąd przypomniał, że zgodnie z art. 49 k.p.a. strony mogą być zawiadamiane o decyzjach i innych czynnościach organów administracji publicznej przez obwieszczenie lub w inny zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości sposób publicznego ogłaszania, jeżeli przepis szczególny tak stanowi; w tych przypadkach zawiadomienie bądź doręczenie uważa się za dokonane po upływie 14 dni od dnia publicznego ogłoszenia.
[wyimek]Przez podanie do publicznej wiadomości rozumie się udostępnienie w sposób zwyczajowo przyjęty [/wyimek]
Takim szczególnym przepisem jest art. 85 ust. 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D586FB741C047DD3690A3320CE0BB088?id=324407]ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko[/link], w myśl którego organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach podaje do publicznej wiadomości informacje o wydanej decyzji i o możliwościach zapoznania się z jej treścią oraz z dokumentacją sprawy, w tym z uzgodnieniem dokonanym z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska oraz opinią organu, o którym mowa w art. 78.
Przepis ten nie ustala innego (niż czternastodniowy) terminu do wniesienia odwołania, ale wiąże go nie z doręczeniem decyzji, lecz z publicznym zamieszczeniem informacji o fakcie wydania decyzji.