[b]Nie[/b]. Zgodnie z art. 20 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=4194BBD20B6BD865396F8EA2669024BB?id=163433]ustawy o samorządzie gminnym[/link] rada gminy obraduje na sesjach zwoływanych przez przewodniczącego w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał. Jak natomiast wynika z art. 20 ust. 3 omawianej ustawy sesja (nadzwyczajna) może zostać zwołana na wniosek wójta (burmistrza, prezydenta miasta) lub 1/4 ustawowego składu rady.
Z powyższych przepisów wynika zatem, że to przewodniczący jest jedynym uprawnionym przez ustawodawcę do zwołania sesji rady gminy (w określonych sytuacjach może to zrobić upoważniony do tego zastępca).
Przepisy ustawy nie przewidują natomiast możliwości zwołania sesji rady gminy przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) czy też określoną liczbę radnych. Podmioty te są uprawnione jedynie do złożenia wniosku – na ręce przewodniczącego rady – w sprawie zwołania sesji nadzwyczajnej.
Wniosek ten, jeżeli spełnia określone przepisami prawa wymagania, nie może zostać przez przewodniczącego zignorowany. Ma on bowiem obowiązek zwołać nadzwyczajną sesję w ciągu siedmiu dni od dnia złożenia wniosku. Nie należy jednak mylić prawa do złożenia wniosku o zwołanie sesji z prawem do zwołania sesji.
To ostatnie nie przysługuje ani burmistrzowi, ani radnym.