Jeśli wzrasta wartość nieruchomości, trzeba zapłacić

Ustalenie opłaty adiacenckiej następuje na podstawie przepisów opartych na wynikającym z operatu szacunkowego wyliczeniu wzrostu wartości nieruchomości na skutek wybudowania urządzeń infrastruktury technicznej

Publikacja: 04.03.2010 02:20

Jeśli wzrasta wartość nieruchomości, trzeba zapłacić

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 11 lutego 2010 r., II SA/Bk 690/09 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Burmistrz miasta ustalił wobec W. i B.S. opłatę adiacencką z tytułu uczestnictwa w kosztach budowy sieci kanalizacji sanitarnej. W uzasadnieniu decyzji wskazał, że wybudowanie sieci stworzyło warunki do podłączenia nieruchomości do kanalizacji sanitarnej.

Rzeczoznawca majątkowy w operacie szacunkowym stwierdził, że w następstwie wybudowania sieci kanalizacji sanitarnej wartość nieruchomości wzrosła o konkretną kwotę.

W. i B.S. odwołali się od tej decyzji. Jednak bezskutecznie. Samorządowe kolegium odwoławcze utrzymało w mocy decyzję burmistrza. Sprawa znalazła swój finał przed sądem.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA przypomniał, że art. 144 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8B250AE884BD68F1810C7EA44359C47D?id=175872]ustawy o gospodarce nieruchomościami[/link] przewiduje obowiązek właścicieli nieruchomości uczestniczenia w kosztach budowy urządzeń infrastruktury technicznej podwyższających wartość ich nieruchomości, a finansowanych ze środków Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego czy pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi.

Partycypacja właścicieli nieruchomości w kosztach budowy urządzeń infrastruktury technicznej następuje poprzez wnoszenie opłat adiacenckich. Jest to podstawowa forma udziału właścicieli nieruchomości (wieczystych użytkowników) w budowie urządzeń infrastruktury technicznej.

Stworzenie warunków do podłączenia danej nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej pociąga za sobą ustalenie opłaty adiacenckiej, które następuje stosowną decyzją wydawaną przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta.

Możliwość wydania decyzji ustalającej opłatę adiacencką istnieje przez okres trzech lat od dnia stworzenia warunków do podłączenia nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej.

Ustalenie i wysokość opłaty adiacenckiej zależą od wzrostu wartości nieruchomości spowodowanego budową urządzeń infrastruktury technicznej, który to wzrost wylicza rzeczoznawca majątkowy w sporządzonej opinii (operacie).

Wysokość opłaty adiacenckiej wynosi nie więcej niż 50 proc. różnicy między wartością, jaką nieruchomość miała przed wybudowaniem urządzeń infrastruktury technicznej, a wartością, jaką nieruchomość ma po ich wybudowaniu.

[wyimek]Na wydanie decyzji o opłacie burmistrz ma trzy lata[/wyimek]

Sąd zauważył jednak, że zamknięcie zdarzenia otwierającego burmistrzowi kompetencję do ustalenia opłaty adiacenckiej wobec skarżących nastąpiło w dacie, w której brzmienie art. 145 ust. 2 ustawy nie odsyłało przy ustalaniu opłaty do stosowania stawki procentowej obowiązującej w dacie stworzenia warunków do podłączenia nieruchomości do urządzeń infrastruktury technicznej.

W dacie bowiem orzekania przez organ o opłacie adiacenckiej obowiązywała już nowa uchwała rady miasta wprowadzająca 20-proc. stawkę opłaty.

Prawo w Polsce
Będzie żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Podano termin
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Zawody prawnicze
Jeden na trzech aplikantów nie zdał egzaminu sędziowskiego. „Zabrakło czasu”
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w płacy minimalnej. Wiemy, co wejdzie w skład wynagrodzenia pracowników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce