Okazuje się jednak, że ustalenie terminu nabycia nie zawsze jest takie proste.
Przykładem jest [b]interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 21 października 2009 r. (nr IBPBII/2/415-797/09/JT)[/b]. Z pytaniem zwróciła się kobieta, która w lutym 2008 r. przekształciła lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego w prawo własnościowe. Z kolei w maju 2009 r. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przekształciła w odrębną własność.
Dyrektor IS wskazał, że nabycie nastąpiło w lutym 2008 r. – w dniu przekształcenia prawa spółdzielczego lokatorskiego w spółdzielcze własnościowe.
Oznacza to, że kobieta nie może skorzystać z ulgi mieszkaniowej, ponieważ w 2008 r. jeszcze ona nie obowiązywała. Może natomiast, jeśli spełnia odpowiednie warunki, skorzystać z ulgi meldunkowej. Mają do niej prawo ci, którzy byli zameldowani na pobyt stały w zbywanym lokalu co najmniej 12 miesięcy.
Wątpliwości budzi też ustalenie, jakie wydatki uprawniają do zwolnienia z podatku. Zgodnie z [b]wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 18 lutego 2010 r. (sygn. I SA/Bk 542/09)[/b], z ulgi mieszkaniowej można skorzystać w sytuacji, gdy pieniądze ze sprzedaży nieruchomości wydamy na wykończenie innego lokalu, który został zakupiony od dewelopera w stanie surowym. Innego zdania był fiskus.