Potwierdził to Sąd Najwyższy w uchwale z 30 maja 2008 r. w odniesieniu do mieszkań wykupionych przed nowelizacją art. 68 ust. 2 ustawy z 1997 r. o gospodarce gruntami, obowiązującą od 22 września 2004 r. W niedawnej uchwale z 11 kwietnia, podjętej w składzie siedmiu sędziów, SN zajął także takie samo stanowisko w odniesieniu do okresu późniejszego, tj. do ostatniej zmiany unormowania dotyczącego zwrotu bonifikat, która weszła w życie 22 października 2007 r. (pisaliśmy o tym: „Więcej wykupionych mieszkań na rynku” w „Rz” z 17 kwietnia).
W uchwale z 11 kwietnia 2008 r. (sygn. III CZP 130/07) SN uznał, że obowiązek zwrotu bonifikaty ciąży tylko na pierwotnym nabywcy, jeśli mieszkanie wykupione od gminy lub skarbu państwa sprzedał lub w inny sposób zbył na rzecz osoby nienależącej do kręgu jego bliskich przed upływem pięciu lat od jego wykupu. Jeśli więc sprzedała je następnie przed upływem pięcioletniego okresu karencji osoba bliska, to ani ona, ani ten, kto bezpośrednio wykupił lokal, nie ma obowiązku zwracania bonifikaty.
Art. 68 ustawy z 1997 r. normujący kwestię zwrotu bonifikaty wyłączał i wyłącza nadal obowiązek zwrotu, jeśli właściciel przed upływem wskazanych okresów daruje albo sprzeda wykupione lokum osobie bliskiej.
Krąg tych osób obejmuje: zstępnych, czyli dzieci, wnuki, prawnuki; wstępnych, czyli rodziców, dziadków, pradziadków; rodzeństwo; dzieci rodzeństwa, czyli siostrzeńców i siostrzenice, bratanków i bratanice; adoptowane dzieci i adopcyjnych rodziców; małżonka; osobę pozostającą ze sprzedającym we wspólnym pożyciu (konkubinę, konkubenta).
Obowiązek zwrotu bonifikaty został 22 października 2007 r. rozciągnięty na osoby bliskie. Wcześniej natomiast nie było jasne, czy przechodzi on na bliskich osoby, która kupiła – korzystając z bonifikaty – mieszkanie albo inną nieruchomość od gminy albo Skarbu Państwa. Nie było co do tego zgody także w Sądzie Najwyższym.