Sąd Najwyższy w podjętej uchwale (sygn. III CZP 68/08)
uznał, że do okresu posiadania samoistnego prowadzącego do nabycia własności nieruchomości przez zasiedzenie nie dolicza się okresu, w którym ubiegający się posiadał ją jak użytkownik wieczysty.
Wątpliwość prawna wyjaśniona w tej uchwale powstała na tle sprawy wniesionej w 2007 r. przez małżonków Urszulę i Leszka M. Chcieli stwierdzenia, że 1 stycznia 2006 r. nabyli przez zasiedzenie własność nieruchomości o pow. 16 mkw. Są oni spadkobiercami Ewy J., która kupiła prawo użytkowania wieczystego do działki, będącej aktualnie ich własnością, od Jana K.
Najpóźniej w 1976 r. Jan K. i jego sąsiad Witold P. przesunęli granicę między działkami, do których przysługiwało im prawo użytkowania wieczystego. Witold P. odstąpił sąsiadowi część swej działki (16 mkw.) na miejsce parkingowe. Gdy Jan K. sprzedał swą nieruchomość Ewie J., ten skrawek gruntu znalazł się w jej posiadaniu, a następnie w posiadaniu jej spadkobierców Urszuli i Leszka M.
W 1999 r. prawo użytkowana wieczystego przysługujące Witoldowi P. (wraz ze skrawkiem gruntu znajdującym się w posiadaniu sąsiadów) zostało przekształcone we własność, a w 2004 r. doszło do takiego samego przekształcenia działki należącej dziś do małżonków M.