[b]Trybunał orzekł 18 września 2008 r., że przepisy, które uzależniają od decyzji organów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji odzyskanie pełni praw do mieszkania pozostającego w dyspozycji resortu, są niezgodne z konstytucją (sygn. K 7/07).[/b]
Naruszają one nie tylko chronione konstytucyjnie prawo własności, ale także zasadę równości, ponieważ stawiają prywatnych właścicieli mieszkań zajmowanych przez funkcjonariuszy w gorszej sytuacji niż właścicieli lokali zajętych przez państwo na inne cele. Ci drudzy bowiem odzyskują je na mocy ustawy o ochronie lokatorów.
[srodtytul]Nie do odzyskania[/srodtytul]
Przepisy dotyczące mieszkań pozostających bezterminowo w gestii policji na podstawie decyzji administracyjnych zaskarżył do Trybunału rzecznik praw obywatelskich. Uważa bowiem, że dyskryminują one właścicieli, pozbawiając ich możliwości odzyskania prawa do dysponowania swoją własnością.
Jak napisał rzecznik w swoim wniosku do Trybunału, [b]na mieszkania dla milicjantów, a później policjantów przeznaczano lokale nowo budowane oraz uzyskiwane od państwa, gminy albo zakładów pracy. Były wśród nich także mieszkania prywatne zajęte przez resort na podstawie decyzji administracyjnych. Właściciele mogli korzystać z prawa własności do nich jedynie wówczas, gdy zostały opróżnione w całości lub w części, a mogło to następować tylko po decyzji ministra.