Taka możliwość przewidziana została w art. 71 § 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=133014]kodeksu spółek handlowych[/link]. Sąd może podjąć taką decyzję z ważnych powodów na wniosek wspólnika lub innej osoby mającej w tym interes prawny.

Na podstawie tego przepisu sąd rejestrowy ustanowił spoza grona wspólników likwidatora spółki jawnej Sadam-Gastro i przyznał mu wynagrodzenie za wykonywanie tej funkcji w kwocie 50 tys. zł. [b]Przepisy k.s.h. odnoszące się bezpośrednio do spółki jawnej nie mówią nic o tym wynagrodzeniu. [/b]Sąd uznał jednak, że należy zastosować odpowiednio art. 276 § 5 k.s.h. zobowiązujący sąd do ustalania wysokości wynagrodzenia ustanowionych przez tenże likwidatorów spółki z o.o.

Wynagrodzenie to zakwestionował w zażaleniu jeden ze wspólników likwidowanej spółki. Sąd I instancji je odrzucił. Przyjął, że na tego rodzaju decyzję żaden środek zaskarżenia nie przysługuje.

W zażaleniu na postanowienie o odrzuceniu zażalenia wspólnik przekonywał, że nie ma podstaw do stosowania art. 276 § 5 k. s. h., że do wynagrodzenia likwidatora spółki jawnej stosować trzeba przepisy normujące zasady wynagradzania biegłych sądowych, ewentualnie przepisy prawa upadłościowego i naprawczego dotyczące wynagrodzenia syndyka. Na postanowienia wydane zaś na podstawie tych przepisów zażalenie przysługuje.

Sąd II instancji, do którego trafiło ostatnie zażalenie wspólnika, zwrócił się z pytaniem prawnym do SN. [b]W uchwale podjętej w odpowiedzi na to pytanie SN stwierdził, że na postanowienie sądu rejestrowego w przedmiocie wynagrodzenia likwidatora spółki jawnej ustanowionego przez sąd zażalenie przysługuje (sygn. III CZP 111/08).[/b]