Brak dowodów represjonowania

Nie ma dokumentów świadczących, że Bolesław Tejkowski był represjonowany za działalność polityczną

Publikacja: 26.03.2009 06:15

Brak dowodów represjonowania

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Potwierdzenia represji odmówił kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

[b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Tejkowskiego, a Naczelny Sąd Administracyjny nie uwzględnił skargi kasacyjnej (Sygn. II OSK 407/08) [/b].

75-letni dziś Bolesław Tejkowski powołał Polski Związek Wspólnoty Narodowej, a obecnie jest przewodniczącym Stronnictwa Narodowego Polska Wspólnota Narodowa. Trzykrotnie kandydował na prezydenta RP, lecz nie zebrał 100 tys. podpisów. Oskarżany o propagowanie antysemityzmu, a w 1994 r.skazany przez sąd za lżenie władzy.

W 2007 r. wystąpił o potwierdzenie represjonowania za działalność polityczną – co zgodnie z ustawowymi przepisami dałoby mu prawo do odszkodowania i emerytury. Dziś jej nie dostaje z powodu zbyt krótkiego stażu pracy. Podał m. in., że w 1965 r. był przez pół roku aresztowany, a w 1982 r.– internowany. Do 1989 r. pozostawał bez pracy z powodu działalności w Polskim Związku Wspólnoty Narodowej.

Kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych odmówił komentarza. W Instytucie Pamięci Narodowej nie ma dokumentów potwierdzających działalność Tejkowskiego w opozycyjnych strukturach. Z archiwów b. Urzędu Ochrony Państwa wynika jedynie, że Tejkowski był internowany przez trzy miesiące w Białołęce.

Oddalając skargę B. Tejkowskiego na odmowną decyzję, WSA w Warszawie stwierdził, że skoro ani IPN, ani UOP nie mają dowodów, że partia Tejkowskiego prowadziła działalność przed 1989 r., decyzja nie mogła być inna.

W skardze kasacyjnej B. Tejkowski ponownie przedstawił swoją wersję przebiegu działalności opozycyjnej do 1989 r., wskazując powszechnie znane na braki w archiwach IPN i UOP.

NSA uznał, że nieprawidłowe sformułowanie skargi kasacyjnej uniemożliwia merytoryczną ocenę zaskarżonego wyroku WSA i oddalił skargę kasacyjną.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo