[b]Tak orzekł WSA w Gdańsku 19 lutego 2009 r. (I SA/Gd 786/08).[/b]
Będzie to możliwe na podstawie kopii, kserokopii bądź odpisu certyfikatu rezydencji, ale wyłącznie wtedy, gdy taki dokument został potwierdzony za zgodność z oryginałem przez organ, który wystawia za granicą certyfikat rezydencji podatkowej, albo przez notariusza.
Spółka wypłacała zagranicznym kontrahentom należności z tytułu świadczenia usług wymienionych w art. 21 ustawy o CIT. Na podstawie posiadanych oryginałów certyfikatów rezydencji podatkowej stosowała stawki podatku u źródła wynikające z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zdarzało się jednak, że prosząc o dostarczenie oryginalnego certyfikatu rezydencji, spółka otrzymywała tylko dokument w języku obcym przesłany pocztą elektroniczną lub faksem.
Zagraniczni kontrahenci nie byli skłonni wysyłać oryginału, gdyż ich zdaniem zgodnie z powszechnie panującymi obyczajami handlowymi dokument wysłany w formie elektronicznej lub faks jest wystarczający. Ponadto niekiedy kontrahent nie miał możliwości przesłania oryginału certyfikatu ze względu na to, że współpracował z kilkoma polskimi firmami, a właściwy organ podatkowy wystawiał ograniczoną liczbę certyfikatów rezydencji na dany kraj w danym roku. W związku z tym spółka wystąpiła o interpretację indywidualną, pytając, czy tłumaczenie oryginału certyfikatu sporządzone przez tłumacza przysięgłego, w którym stwierdza on, że tłumaczenie sporządzono na podstawie przedłożonego oryginału, jest wystarczającym udokumentowaniem rezydencji zagranicznego podatnika, pozwalającym na zastosowanie stawek podatku u źródła zgodnie z postanowieniami umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Organ podatkowy nie zgodził się ze stanowiskiem spółki i stwierdził, że dokumenty w języku obcym przesłane pocztą elektroniczną, faksem lub kserokopie nie są wystarczające dla udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych, chyba że taki dokument został potwierdzony za zgodność z oryginałem przez organ, który wystawia za granicą certyfikat rezydencji podatkowej, albo notariusza.