[b]Tak orzekł WSA w Gdańsku 6 kwietnia 2009 r. (I SA/Gd 837/08).[/b]
Spółka zwróciła się z wnioskiem o interpretację, czy wydatki związane z procesem konsolidacji poniesione przed połączeniem przez spółki przejęte są kosztami uzyskania przychodów w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Wskazała, że w wyniku połączenia spółki przejęte przestały istnieć jako osoby prawne, a ich działalność gospodarcza kontynuowana jest przez oddziały spółki przejmującej. Organ podatkowy odmówił przyznania jej racji, że koszty konsolidacji poniesione przez spółki przejęte są dla nich kosztami uzyskania przychodów.
Sprawa trafiła do gdańskiego WSA. Ten oddalił skargę. Uznał, że [b]wydatki poniesione przez spółki przejmowane na proces połączenia w trybie art. 492 § 1 pkt 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=6B706B574C539662A37E804DA232FD76?id=133014]kodeksu spółek handlowych[/link] nie mogą zostać uznane za poniesione w celu osiągnięcia przez nie przychodów.[/b] Konsekwencją procesu połączenia jest bowiem, zgodnie z art. 493 § 1 kodeksu, rozwiązanie spółek przejmowanych, bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, w dniu wykreślenia ich z rejestru. Spółki przejmowane tracą byt prawny i tym samym status podatnika.
Zatem, w ocenie sądu, [b]u spółek przejmowanych poniesienie spornych wydatków nie miało na celu uzyskania przychodów, tylko zakończenie prowadzonej przez nie działalności[/b].
[i]Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]