Sprzedaż lokali mieszkalnych opodatkowana VAT

Sprzedaż przez podatnika lokali mieszkalnych przeznaczonych pierwotnie pod wynajem podlega VAT

Aktualizacja: 10.08.2009 07:27 Publikacja: 10.08.2009 07:09

Sprzedaż lokali mieszkalnych opodatkowana VAT

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

[b]Tak orzekł WSA w Warszawie 8 lipca 2009 r. (III SA/Wa 823/09).[/b]

Podatnik wybudował dom wielorodzinny z przeznaczeniem na wynajem. Ze względu na niekorzystne zmiany przepisów zrezygnował z wynajmowania pomieszczeń na cele mieszkaniowe i zwrócił otrzymaną ulgę. W maju 2004 r. sprzedał dwa mieszkania.

Organy podatkowe uznały, że sprzedaż ta podlega VAT, ponieważ odbyła się w ramach prowadzonej działalności handlowej. Stwierdziły, że podstawowe znaczenie dla uznania wykonanych czynności za działalność gospodarczą jest ustalenie, czy dana osoba działała w charakterze podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, oraz czy czynności te nosiły znamiona częstotliwości, czy też były wykonane jednorazowo, ale w okolicznościach wynikających z art. 15 ust. 2 tej ustawy. W konsekwencji uznały, że sprzedaż wskazanych lokali jest działalnością handlową, podlegającą opodatkowaniu.

Podatnik złożył skargę do WSA, który pierwotnie przyznał mu rację. Stwierdził, że warunkiem uznania danej osoby za podatnika jest jego stałe zaangażowanie w prowadzoną działalność gospodarczą. Tym samym nie jest podatnikiem VAT osoba fizyczna zaangażowana sporadycznie w dostawę towaru.

Od tego wyroku organ podatkowy wniósł skargę kasacyjną do NSA, który uchylił rozstrzygnięcie, wskazując, że [b]skarżący ponosił wydatki na budowę lokali z zamiarem ich wynajmowania, a więc prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT oraz art. 4 ust. 2 VI dyrektywy. To, że ostatecznie nie rozpoczął wykonywania zamierzonej działalności, nie miało znaczenia[/b], gdyż zgodnie z wymienionymi przepisami dla uznania danej osoby za podatnika nie ma znaczenia rezultat prowadzonej działalności. Wobec tego sąd uznał, że [b]sprzedaż lokali nie była sprzedażą majątku osobistego, ale wykonywaną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.[/b]

WSA, do którego wróciła ta sprawa, wydał rozstrzygnięcie zgodne z orzeczeniem NSA.

[i]Radosław Baraniewicz, Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]

[ramka][b]Komentuje Piotr Zamorowski - konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Gdańsku)[/b]

Kwestia opodatkowania VAT sprzedaży nieruchomości przez osoby fizyczne w dalszym ciągu budzi (choć moim zdaniem nie powinna) wątpliwości interpretacyjne, czego dowodem jest omawiany wyrok, wydany na skutek uwzględnienia skargi kasacyjnej przez NSA. Na pozór burzy on ugruntowaną linię orzeczniczą, zgodnie z którą sprzedaż nieruchomości z majątku prywatnego nie może być uznana za działalność gospodarczą opodatkowaną VAT.

Jednak, w tej konkretnej sprawie, sprzedający lokale ponosił nakłady na wybudowanie budynku z zamiarem późniejszego prowadzenia działalności gospodarczej, polegającej na wynajmie znajdujących się w nim lokali. Również zmiana rodzaju wykonywanej działalności (zamiast wynajęcia lokale zostały zbyte) nie może wpływać na status podatnika VAT. Zatem w pełni należy zgodzić się z sądem, że w tym wypadku sprzedawca lokali działał jako podatnik VAT.

Znajduje to potwierdzenie w orzecznictwie ETS, który wskazał, że sam zamiar prowadzenia działalności gospodarczej, potwierdzony obiektywnymi dowodami, przesądza o potrzebie traktowania danej osoby jako podatnika VAT nawet wtedy, gdy organ skarbowy wie, że przewidywana działalność gospodarcza, mająca prowadzić do transakcji opodatkowanych, nie będzie realizowana [b](orzeczenie w sprawie C-400/98)[/b].

[b]Wydawane ostatnio przez NSA wyroki (np. z 8 lipca 2009 r., I FSK 546/08, z 7 lipca 2009 r., I FSK 547/08)[/b] odnoszą się do zupełnie odmiennych sytuacji, stąd argumenty w nich przedstawione nie mogłyby być zastosowane do obrony stanowiska podatnika w niniejszej sprawie. W tamtych przypadkach zakupy nieruchomości jak też późniejsza ich sprzedaż były realizowane na cele osobiste. Sam fakt posiadania statusu podatnika VAT w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie innym niż handel nieruchomościami również nie powodował konieczności opodatkowania VAT sprzedaży nieruchomości. W takim bowiem zakresie sprzedający nie występowali w charakterze podatników.

Warto tu zwrócić uwagę na planowanie podatkowe. Skoro bowiem osoba chcąca wynająć budowane przez siebie lokale od samego początku działała w charakterze podatnika VAT, to przysługiwało jej zasadniczo prawo do odliczenia VAT naliczonego związanego z ponoszonymi nakładami. Ze względu na upływ pięcioletniego okresu na skorygowanie deklaracji realizacja tego prawa nie będzie już możliwa. Wcześniejsza analiza konsekwencji podatkowych pozwoliłaby na zaoszczędzenie znaczących kwot.[/ramka]

[b]Tak orzekł WSA w Warszawie 8 lipca 2009 r. (III SA/Wa 823/09).[/b]

Podatnik wybudował dom wielorodzinny z przeznaczeniem na wynajem. Ze względu na niekorzystne zmiany przepisów zrezygnował z wynajmowania pomieszczeń na cele mieszkaniowe i zwrócił otrzymaną ulgę. W maju 2004 r. sprzedał dwa mieszkania.

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr