[b]Tak wynika z wyroku WSA w Łodzi z 13 maja 2009 r., I SA/Łd 901/08[/b]
[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]
Aktem notarialnym podatnik sprzedał spółce z o.o. zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Spór sprowadzał się do oceny, [b]w jaki sposób należy wyliczyć przychody z tej sprzedaży.[/b]
Organy podatkowe, powołując się na przepis art. 14 ust. 1 ustawy o PIT, uznały, że podatnik zaniżył przychód ze sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, nie uwzględniając pełnej wysokości przejętych przez spółkę B zobowiązań. Zgodnie z powołanym przepisem za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
Z treści tego przepisu wynika, że wprowadza on wyjątek od generalnej zasady obowiązującej w konstrukcji podatków dochodowych, iż za przychody należy uważać kwoty rzeczywiste przez podatnika osiągnięte (otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika). Przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. Wskazany przepis nie stanowi więc samodzielnej podstawy do określenia wysokości przychodu ze sprzedaży przedsiębiorstwa (zorganizowanej części przedsiębiorstwa).