[b]Tak wynika z wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego z 6 sierpnia (sygn. II FSK 363/08; II FSK 393/08; II FSK 418/08; II FSK 797/08)[/b].
Sąd rozstrzygnął cztery łącznie rozpoznawane sprawy. Dotyczyły one spółki z o.o. Pater Firma Bruk, która przejęła 50 proc. zadłużenia wspólników spółki cywilnej „A”. Jednocześnie spółka z o.o. dostała od banku kredytującego spółkę cywilną zgodę na przejęcie połowy jej aktywów. Tego samego dnia wspólnicy spółki cywilnej wnieśli aportem zorganizowaną część przedsiębiorstwa do spółki z o.o. W zamian objęli udziały odpowiadające wartości wkładu.
Spółka zaliczała w następnych latach do kosztów uzyskania przychodów wydatki na odsetki i prowizje od przejętych kredytów. Uzasadniała to tym, iż kredyty te zostały zaciągnięte przez spółkę cywilną na zakup urządzeń, które następnie spółka z o.o. przejęła jako aport i wykorzystywała w swojej działalności.
Fiskus zakwestionował to postępowanie. Uznał, iż między wydatkami na odsetki od długu zaciągniętego przez wspólników spółki cywilnej a przychodem spółki z o.o. nie ma związku. Sprawa ostatecznie trafiła do NSA. Ten przychylił się do stanowiska skarbówki.
– Kredyt był skonsumowany przez inny podmiot gospodarczy – uzasadniała sędzia Ludmiła Jajkiewicz. – Wydatków na odsetki nie można zatem uznać, w świetle art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, za koszt uzyskania przychodu. Zaliczenia do kosztów kwot związanych ze spłacanym kredytem nie usprawiedliwia także fakt, że spółka przejęła sfinansowane nim środki trwałe.