[b]Tak orzekł NSA 7 lipca 2009 r. (I FSK 558/09).[/b]
Skarżący zamierzał wydzielić i sprzedać działki wykorzystywane do działalności rolniczej. Uzyskane ze sprzedaży pieniądze planował przeznaczyć na remont domu i budynków gospodarczych oraz modernizację gospodarstwa rolnego. W związku z tym zwrócił się do organu podatkowego z prośbą o potwierdzenie, że sprzedaż ta nie podlega VAT.
Organ nie zgodził się z tym. Jego zdaniem wskazane działki były gruntami rolnymi służącymi działalności gospodarczej, która zgodnie z ustawą o VAT obejmuje również działalność rolników. Posiadane przez skarżącego gospodarstwo rolne nie jest majątkiem osobistym, gdyż jest to mienie służące w istocie prowadzonej działalności, natomiast sprzedaż części gruntu powinna być traktowana jako sprzedaż części majątku związanego z prowadzoną w sposób zorganizowany działalnością gospodarczą.
Podatnik wniósł skargę do WSA, która została oddalona. Zdaniem sądu I instancji grunty wchodzące w skład gospodarstwa rolnego nie mogą być uznane za służące potrzebom osobistym podatnika. Także ich wydzielenie z gospodarstwa i przekwalifikowanie na działki budowlane z zamiarem sprzedaży nie powoduje, że z chwilą wydzielenia stają się gruntami przeznaczonymi na własne, osobiste potrzeby.
Podatnik wniósł od tego wyroku skargę kasacyjną, która została uwzględniona.