WSA uznał skargę za uzasadnioną. Spór sprowadzał się do ustalenia, w jakim czasie organy podatkowe mogą ustalić osobie fizycznej zobowiązanie podatkowe w podatku od nieruchomości.
Sąd przypomniał, że zobowiązanie w tym podatku podatników będących osobami fizycznymi, jak ma to miejsce w rozpatrywanej sprawie, powstaje na skutek doręczenia decyzji organu podatkowego ustalającej jego wysokość.
Podatek od nieruchomości za rok podatkowy od osób fizycznych ustala w drodze decyzji organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania, a osoby te są obowiązane złożyć właściwemu organowi podatkowemu informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych (budynkach, budowlach), sporządzoną na formularzu według ustalonego wzoru, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości albo zaistnienia w trakcie roku podatkowego zdarzenia mającego wpływ na wysokość opodatkowania.
Zobowiązanie podatkowe nie powstaje, jeżeli decyzja ustalająca to zobowiązanie doręczona zostanie po upływie trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy.
Jeżeli jednak podatnik nie złożył deklaracji w terminie albo w złożonej deklaracji nie ujawnił wszystkich danych niezbędnych do ustalenia wysokości tego zobowiązania, to zobowiązanie podatkowe nie powstaje, pod warunkiem że decyzja ustalająca wysokość tego zobowiązania została doręczona po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy.
[b]Niezłożenie przez osobę fizyczną informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych jest równoznaczne z brakiem złożenia deklaracji. Skutkiem tego jest wydłużenie do pięciu lat okresu, w jakim może zostać doręczona decyzja kształtująca zobowiązania podatkowe w tym podatku.[/b]