Podatnik nie może odpowiadać za źle zgromadzone dowody

Obowiązek zebrania pełnego materiału dowodowego spoczywa na organie podatkowym i nie może być przerzucony na stronę. Zaniechanie czynności zmierzających do zebrania materiału dowodowego skutkuje wadliwością decyzji

Aktualizacja: 25.09.2009 07:31 Publikacja: 25.09.2009 05:25

Tak wynika z [b]wyroku WSA w Białymstoku z 11 września 2009 r., (I SA/Bk 237/09)[/b].

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Organy podatkowe orzekły o odpowiedzialności podatkowej płatnika z tytułu niepobranego podatku dochodowego od wynagrodzeń ze stosunku pracy. Zakłady pracy są bowiem obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy, a w spółdzielniach pracy wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Organy ustaliły, że płatnik wypłacał wynagrodzenia podlegające opodatkowaniu w kwotach wyższych niż wykazane w złożonych w urzędzie skarbowym deklaracjach PIT-4 oraz zadeklarował, a następnie wpłacił zaliczki w kwotach niższych niż należne. [b]Powodem był nieprawidłowy sposób dokumentowania wysokości diet i innych należności za czas podróży służbowej pracowników[/b].

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA skargę uwzględnił. Przypomniał, że oprócz wypłat pieniężnych wyraźnie wymienionych w art. 12 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B31C1BD1967DA7CA7AF6ED5ACC66191F?id=80474]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link] przychód ze stosunku pracy stanowią również wszelkie inne kwoty wypłacane pracownikowi lub stawiane do jego dyspozycji w roku podatkowym, w tym również diety i inne należności wypłacane w związku z podróżą służbową pracownika (w kraju i za granicą).

Jednakże na mocy art. 21 ust. 1 pkt 16a) ustawy świadczenia wypłacane za czas podróży służbowej pracownika korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego – do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.

Płatnicy obowiązani są obliczać i pobierać zaliczki na podatek dochodowy jedynie od przychodów ze stosunku pracy (art. 12), które nie zostały wymienione w art. 21, 52, 52a, 52c ustawy lub od których nie zaniechano poboru podatku na podstawie przepisów ordynacji podatkowej. Tym samym diety i inne należności wypłacane w związku z podróżą służbową pracownika (w kraju i za granicą) do wysokości określonej w przepisach wykonawczych nie stanowią podstawy wymiaru zaliczki na podatek dochodowy.

W przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ani też w przepisach wydanych na podstawie art. 775 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D2E6A58268F21A96FE0493D8371DDDEF?id=76037]kodeksu pracy[/link] [b]nie określono sposobu dokumentowania podróży służbowej odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę pracownikowi[/b], a jedynie w rozporządzeniach określono zasady ustalania oraz wysokości należności przysługujących pracownikowi z tytułu podróży służbowej.

Tak wynika z [b]wyroku WSA w Białymstoku z 11 września 2009 r., (I SA/Bk 237/09)[/b].

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo