[b]Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 8 października 2009 r.(sygn. I FSK 728/09).[/b] Jego zdaniem nie zmienia tego nawet fakt, że spółka otrzymała dokumentację potwierdzającą dokonanie wewnątrzwspólnotowej dostawy, która uprawnia do zmiany stawki z 22 proc. na 0 proc.
Sprawa dotyczyła firmy Danone sp. z o.o. W marcu 2007 r. złożyła ona korektę deklaracji VAT za wrzesień 2005 r. W ten sposób chciała skorzystać z zerowej stawki VAT od wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Nie mogła tego zrobić wcześniej, ponieważ miała kłopoty z otrzymaniem potwierdzenia, że towary dotarły do odbiorcy. Tymczasem jest to podstawowy warunek uprawniający do zastosowania preferencyjnej stawki. Skoro w odpowiednim terminie spółka go nie spełniła, to musiała naliczyć 22 proc. VAT.
Co do zasady można go skorygować po skompletowaniu dokumentacji. Szkopuł w tym, że zarazem fiskus skontrolował spółkę i wydał decyzję określającą wysokość podatku za wrzesień 2005 r. Tymczasem zgodnie z art. 81b § 1 pkt 2 lit. b uprawnienie do skorygowania deklaracji przysługuje nadal po zakończeniu postępowania podatkowego w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.
Na tej podstawie urząd skarbowy uznał korektę VAT za bezskuteczną. Argumentował, że w obrocie jest decyzja określająca wysokość podatku za ten miesiąc. Jedyne, co może zrobić spółka, to wystąpić z wnioskiem o wznowienie postępowania podatkowego. Potwierdziła to izba skarbowa.
[b]Za taką interpretacją opowiedział się także Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 16 stycznia 2009 r. (sygn. VIII SA/ Wa 524/08)[/b]. Wskazał on, że wraz z wydaniem decyzji kończy się czas, kiedy to wysokość zobowiązania wynika z jego obliczenia przez podatnika. Później można je zmienić tylko poprzez wzruszenie bytu prawnego decyzji. Zdaniem WSA w zaistniałej sytuacji spółka miała prawo wystąpić z wnioskiem o wznowienie postępowania. Podkreślił on, że realizacja uprawnień i obowiązków wynikających z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=848C5061704682C28D719FA18D5FAA4B?id=172827]ustawy o VAT[/link] może być stosowana tylko w zgodzie z ordynacją podatkową oraz wynikającymi z jej przepisów regułami, w tym zasadą trwałości decyzji podatkowej. Sprawa trafiła do NSA.