Nie każda zamówiona przez przedsiębiorcę analiza może być uwzględniona w kosztach firmy

Wydatek na opinię czy analizę jest kosztem uzyskania przychodów, pod warunkiem że zakupione opracowanie będzie miało związek z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą

Aktualizacja: 26.10.2009 06:53 Publikacja: 26.10.2009 05:55

Nie każda zamówiona przez przedsiębiorcę analiza może być uwzględniona w kosztach firmy

Foto: Fotorzepa, Dariusz Pisarek Dariusz Pisarek

Tak orzekł [b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie 14 października 2009 r. (I SA/ Ol 557/09).[/b][b]Analizy za milion złotych...[/b]

Organ podatkowy stwierdził, że spółka zaliczyła do kosztów podatkowych oraz odliczyła naliczony VAT z faktur (za październik 2003 r. i marzec 2003 r.) dokumentujących zakup analiz.

Jedna z faktur potwierdzała zakup „opracowania analizy rynku energii odnawialnej, w szczególności opłacalności produkcji i wykorzystania energetycznego wierzby krzewiastej jako środka opałowego i środka do wytwarzania energii elektrycznej”, a druga „analizę opłacalności zakupu i inwestycji w Zakłady Sieci Rybackich”. Spółka wydała na ten cel ok. 1 mln zł. Kontrolującym przedstawiła zlecenie wykonania analiz, dowody zapłaty, umowy o współpracy ze zleceniobiorcą, protokół wykonania zlecenia i wspomniane analizy. Organy podatkowe powzięły jednak wątpliwość co do faktycznego wykonania tych opracowań przez wystawcę faktur, dlatego że były one anonimowe a sprzedawca był nieuchwytny.

[srodtytul]...nie przyniosły przychodu[/srodtytul]

W wyniku przeprowadzonego postępowania pozbawiono spółkę prawa do odliczenia VAT z tych faktur. Podstawą prawną był art. 25 ust. 1 pkt 3 starej [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=71069]ustawy o VAT z 1993 r.[/link], zgodnie z którym obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosowało się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Natomiast stosownie do art. 15 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8F77E6673F2C8C6F20D69CC898BD2087?id=115893]ustawy o CIT[/link] w brzmieniu obowiązującym do 2007 r. kosztami uzyskania przychodów były koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów.

[srodtytul]Faktury na niewykonane usługi[/srodtytul]

W opinii organów podatkowych wystawienie faktur i zapłata za nie nie przesądza o tym, że czynności wykonano a wydatki były uzasadnione i zostały rzeczywiście poniesione. Ich zdaniem okoliczności sprawy świadczą, że sprzedawca tych usług nie wykonał. Wydatki na nabycie analiz nie były poniesione w celu osiągnięcia przychodów, ale sztucznego zwiększenia kosztów uzyskania przychodów, w celu pomniejszenia podatku dochodowego oraz zawyżenia VAT naliczonego. Żadnego przychodu spółka bowiem nie uzyskała.

[srodtytul]Musi być związek z działalnością[/srodtytul]

Na rozprawie przed WSA pełnomocnik spółki zarzuciła, że postępowanie w tej sprawie trwa już cztery lata, w sytuacji gdy dowody faktycznego wykonania zleceń od początku znajdują się w materiale dowodowym. Jej zdaniem spółka poniosła wydatki w celu uzyskania przychodu, a art. 15 ust. 1 ustawy o CIT nie stawia wprost wymogu, by poniesiony koszt przyniósł określony przychód, lecz był poniesiony w celu jego osiągnięcia. Kosztami podatkowymi są więc koszty poniesione z zamiarem osiągnięcia skutku, jakim jest przychód, bez względu na jego rzeczywiste wystąpienie. Spółka planowała inwestycje w energię odnawialną i siatki dla budownictwa.

Skarga została oddalona, choć sąd krytycznie ocenił postępowanie przeprowadzone przez organy podatkowe. W jego opinii wystarczyło przeanalizować załączone do akt sprawy analizy, aby ocenić, że są to opracowania teoretyczne i bardzo ogólne.

W opinii sądu [b]podatnik ma prawo do zamawiania opinii, analiz i ponoszenia na ten cel wydatków. Nie każdy jednak tego typu wydatek stanowi koszt podatkowy. Podatnik może bowiem odliczyć od przychodów wydatki tylko pod warunkiem, że mają one związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma bądź może mieć wpływ na wielkość przychodów[/b]. Spółka nie wykazała natomiast związku poniesionych wydatków z prowadzoną działalnością gospodarczą ani w dacie ich poniesienia, ani też nie osiągnęła z tego tytułu żadnych przychodów w następnych latach. Co do rozstrzygnięcia zaskarżona decyzja była zatem prawidłowa.

Tak orzekł [b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie 14 października 2009 r. (I SA/ Ol 557/09).[/b][b]Analizy za milion złotych...[/b]

Organ podatkowy stwierdził, że spółka zaliczyła do kosztów podatkowych oraz odliczyła naliczony VAT z faktur (za październik 2003 r. i marzec 2003 r.) dokumentujących zakup analiz.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo