Tak orzekł [b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie 14 października 2009 r. (I SA/ Ol 557/09).[/b][b]Analizy za milion złotych...[/b]
Organ podatkowy stwierdził, że spółka zaliczyła do kosztów podatkowych oraz odliczyła naliczony VAT z faktur (za październik 2003 r. i marzec 2003 r.) dokumentujących zakup analiz.
Jedna z faktur potwierdzała zakup „opracowania analizy rynku energii odnawialnej, w szczególności opłacalności produkcji i wykorzystania energetycznego wierzby krzewiastej jako środka opałowego i środka do wytwarzania energii elektrycznej”, a druga „analizę opłacalności zakupu i inwestycji w Zakłady Sieci Rybackich”. Spółka wydała na ten cel ok. 1 mln zł. Kontrolującym przedstawiła zlecenie wykonania analiz, dowody zapłaty, umowy o współpracy ze zleceniobiorcą, protokół wykonania zlecenia i wspomniane analizy. Organy podatkowe powzięły jednak wątpliwość co do faktycznego wykonania tych opracowań przez wystawcę faktur, dlatego że były one anonimowe a sprzedawca był nieuchwytny.
[srodtytul]...nie przyniosły przychodu[/srodtytul]
W wyniku przeprowadzonego postępowania pozbawiono spółkę prawa do odliczenia VAT z tych faktur. Podstawą prawną był art. 25 ust. 1 pkt 3 starej [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=71069]ustawy o VAT z 1993 r.[/link], zgodnie z którym obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosowało się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Natomiast stosownie do art. 15 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8F77E6673F2C8C6F20D69CC898BD2087?id=115893]ustawy o CIT[/link] w brzmieniu obowiązującym do 2007 r. kosztami uzyskania przychodów były koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów.