[b]Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 4 listopada 2009 r.(sygn. III SA/Wa 517/09)[/b]
Sprawa była wynikiem wniosku o interpretację. Wystąpiła z nim spółka powołana w celu zrealizowania jednej inwestycji: budynku mieszkalnego. Częściowo została ona sfinansowana z kredytów (z umowy wynikał cel) oraz pożyczek od udziałowców. Do celów bilansowych odsetki od nich zwiększały koszt wytworzenia mieszkań zgodnie z art. 28 ust. 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=E992D6A267D02AFF045801D798BC29E0?id=324433]ustawy o rachunkowości[/link].
Firma spytała, kiedy zapłacone odsetki powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Jej zdaniem należy to zrobić dopiero w momencie sprzedaży lokali. Wtedy dopiero należy ująć je w koszcie własnym sprzedaży wyrobów gotowych. Według spółki tak samo należy traktować zrealizowane różnice kursowe, które powstają w związku z zapłatą pożyczek i kredytów w walucie obcej.
Izba skarbowa nie zgodziła się z taką wykładnią przepisów. Wskazała, że odsetki oraz zrealizowane różnice kursowe od kredytu lub pożyczki są kosztem pośrednio związanym z przychodami. Dlatego trzeba je zaliczać do kosztów na podstawie art. 15 ust. 4d i 4e [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=5BF07C514C0246A07327F649B3071B6A?id=115893]ustawy o CIT[/link]. Należy je więc rozliczyć do celów podatkowych w dniu ujęcia wydatków z tego tytułu w księgach rachunkowych na podstawie dowodu księgowego.
Sprawa trafiła do sądu. Ten przyznał rację spółce i uchylił interpretację. Uznał, że wskazane [b]odsetki to koszty bezpośrednio związane z przychodem. Pożyczki i kredyty zostały bowiem zaciągnięte w konkretnym celu: budowy mieszkań. Firma nie mogła wykorzystać ich inaczej, bo nie prowadziła innej działalności (była to spółka celowa). [/b]