[b]Trybunał Konstytucyjny orzekł 23 listopada 2009 r., sygn. P 61/08)[/b], że niezgodne z konstytucją są przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=72749]rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych z 9 lipca 1991 r. określające tryb postępowania komisji lekarskich (DzU nr 79, poz. 349 ze zm.)[/link] nakazujące zwolnienie ze służby policjanta zakażonego HIV bez określenia jego stanu zdrowia.
[srodtytul]Prawo dyskryminuje[/srodtytul]
TK zajmował się pytaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, który prowadzi sprawę funkcjonariusza policji starającego się o powrót do służby po tym, gdy został z niej zwolniony z powodu zarażenia HIV.
Komisja, której orzeczenie stało się podstawą zwolnienia policjanta, musiała stwierdzić jego niezdolność do służby, bo zgodnie z § 57 pkt 4 wykazu chorób i ułomności nosiciel HIV musi być zakwalifikowany do kategorii D niezależnie od tego, czy nosicielstwo ma wpływ na jego zdolności psychofizyczne.
W ocenie WSA jest uzasadnione twierdzenie, że takie rozwiązanie narusza konstytucję, konkretnie art. 60 gwarantujący obywatelom prawo do służby publicznej na jednakowych zasadach.