SM w Piastowie k. Warszawy bezskutecznie starała się o przekształcenie we własność użytkowania wieczystego działki, na której istnieje osiedlowy parking. Burmistrz Piastowa oraz Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Warszawie wydali odmowne decyzje. Spółdzielnia mieszkaniowa może się uwłaszczyć, tylko gdy nieruchomość jest zabudowana na cele mieszkalne lub garażami. Osiedlowy parking nie daje do tego podstaw stwierdzili.
Spółdzielnia zaskarżyła decyzję do sądu. W jej opinii parking, z którego korzystają mieszkańcy bloku, jako integralna część inwestycji mieszkaniowej też służy celom mieszkaniowym.
[b] WSA był innego zdania (sygn. I SA/ Wa 56/10)[/b]. Oddalając skargę, powołał się m.in. na art. 1 ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=E9C4EFC81887A93946581E172B3E287D?id=179106]ustawy z 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności[/link]. Stwierdza on, że z takim żądaniem mogą wystąpić spółdzielnie mieszkaniowe będące właścicielami budynków mieszkalnych lub garaży.
Zgodnie z ust. 1 tego przepisu [b]przekształcenie dotyczy tylko tych nieruchomości, które w dacie wejścia w życie ustawy były zabudowane na cele mieszkaniowe lub garażami[/b]. W tym czasie grunt, którego dotyczą decyzje, stanowił część innej działki, z pawilonem handlowym i parkingiem. A więc nie znajdował się tam ani budynek mieszkalny, ani garaż. Nie mogło więc nastąpić przekształcenie na rzecz spółdzielni.
Nie zmienia tej oceny fakt, że ustanowienie odrębnej własności lokali mogłoby być powiązane z miejscem parkingowym. Wyrok jest nieprawomocny.