Trybunał Konstytucyjny 1 czerwca 2010 r. umorzył postępowanie w sprawie niekonstytucyjności przesłanki, która pozbawia świadczenia pielęgnacyjnego opiekuna osoby niepełnosprawnej, jeśli pozostaje ona w związku małżeńskim [b](sygn. P 38/09)[/b]. Jej skutkiem jest to, że nie może otrzymać tego wsparcia np. córka opiekująca się dwojgiem swoich niepełnosprawnych rodziców.
Właśnie na tle takiego stanu faktycznego zadał Trybunałowi pytanie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy: czy art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=446BFBBB69BD554C8851367B1AB65A55?id=182545]ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych[/link] jest zgodny z art. 32 ust. 1 i art. 71 ust. 1 Konstytucji RP.
[srodtytul]Jest umorzenie, nie ma wznowienia[/srodtytul]
TK umorzył postępowanie ze względu na niedopuszczalność wydania wyroku, bo sąd zanim zadał pytanie, nie wyczerpał innych możliwości usunięcia wątpliwości konstytucyjnych.
To zła wiadomość dla tych, którzy ubiegali się o świadczenie pielęgnacyjne i nie dostali go z tego powodu, że niepełnosprawny pozostawał w związku małżeńskim. Po pierwsze, wątpliwy przepis nadal obowiązuje. Po drugie, brak wyroku stwierdzającego jego niekonstytucyjność oznacza, że zainteresowani nie mają podstaw, aby wznowić postępowanie i otrzymać wstecznie pomoc.