Takie wnioski wynikają z [b]wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 29 października 2010 r. (sygn. I FSK 1875/09)[/b].
NSA zajmował się skargą na niekorzystny [b]wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygn. III SA/Wa 3109/08)[/b] nakazujący podatnikowi skorygowanie odliczonego wcześniej VAT.
Spółka sprzedaje samochody osobowe. Po otrzymaniu faktur za kupione wcześniej auta odlicza wykazany na nich podatek naliczony od podatku należnego. Ze względu na zawartą umowę dilerską firma ma obowiązek utrzymywania określonych modeli samochodów. Część tych pojazdów służy do celów demonstracyjnych, jako auta testowe i zastępcze.
Diler zwrócił się do ministra finansów z pytaniem o konieczność korekty VAT naliczonego w razie takiego używania aut. Zaznaczył, że po pewnym okresie są one sprzedawane, i przyjął, że do takiej transakcji może zastosować podstawową stawkę VAT.
Organ uznał, że spółka ma rację, gdy twierdzi, że nie musi korygować odliczenia, jeśli samochody są użytkowane krócej niż rok. Po przekroczeniu tego okresu, gdy powstaje obowiązek wpisania ich do ewidencji środków trwałych, należy dokonać korekty. Spółka zaskarżyła tę interpretację do WSA.