Reklama

VAT za auta testowe nie trzeba korygować

Firmy zajmujące się sprzedażą nowych samochodów mogą odliczać podatek naliczony za auto do jazd próbnych

Publikacja: 02.11.2010 03:50

Takie wnioski wynikają z [b]wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 29 października 2010 r. (sygn. I FSK 1875/09)[/b].

NSA zajmował się skargą na niekorzystny [b]wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygn. III SA/Wa 3109/08)[/b] nakazujący podatnikowi skorygowanie odliczonego wcześniej VAT.

Spółka sprzedaje samochody osobowe. Po otrzymaniu faktur za kupione wcześniej auta odlicza wykazany na nich podatek naliczony od podatku należnego. Ze względu na zawartą umowę dilerską firma ma obowiązek utrzymywania określonych modeli samochodów. Część tych pojazdów służy do celów demonstracyjnych, jako auta testowe i zastępcze.

Diler zwrócił się do ministra finansów z pytaniem o konieczność korekty VAT naliczonego w razie takiego używania aut. Zaznaczył, że po pewnym okresie są one sprzedawane, i przyjął, że do takiej transakcji może zastosować podstawową stawkę VAT.

Organ uznał, że spółka ma rację, gdy twierdzi, że nie musi korygować odliczenia, jeśli samochody są użytkowane krócej niż rok. Po przekroczeniu tego okresu, gdy powstaje obowiązek wpisania ich do ewidencji środków trwałych, należy dokonać korekty. Spółka zaskarżyła tę interpretację do WSA.

Reklama
Reklama

Sąd przychylił się do stanowiska fiskusa. Co więcej, negatywne rozstrzygnięcie rozszerzył na sytuację, w której samochody były wyłączane z jazd testowych i zastępczych i sprzedawane przed obowiązkiem wpisania ich do ewidencji środków trwałych.

WSA uznał, że na podstawie art. 86 ust. 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT (DzU z 2004 r. nr 54, poz. 535)[/link] w takich wypadkach diler może odliczyć jedynie 60 proc. kwoty wykazanej na fakturze, nie więcej jednak niż 6 tys. zł. Zdaniem warszawskiego sądu nie można tu stosować wyłączenia z art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a, który mówi, że limit odliczeń nie ma zastosowania do podatników prowadzących działalność odsprzedaży samochodów. Sąd uznał, że wyłączenie to stosuje się jedynie do tych pojazdów, które są przeznaczone do odsprzedaży, a do używanych jako pojazdy testowe już nie.

NSA uchylił niekorzystny dla spółki wyrok i przekazał sprawę sądowi niższej instancji do ponownego rozpatrzenia. Stwierdził, że z interpretacji ministra wynika, iż jedynie w razie użytkowania samochodu jako testowego powyżej roku trzeba dokonywać korekty. WSA, uznając, że dla aut używanych poniżej roku istnieje limit odliczeń (60 proc. i nie więcej niż 6 tys. zł), wykroczył poza granice, w jakich mógł rozpatrywać sprawę. Granice te wyznacza treść skargi do sądu.

Nawet gdyby pominąć to uchybienie procesowe, nie można ograniczać prawa do odliczenia VAT dla tych samochodów, ponieważ są one przeznaczone do sprzedaży w prowadzonej przez dilera działalności gospodarczej. [b] NSA skrytykował też odwoływanie się do stwierdzenia, że po wpisaniu samochodów do rejestru środków trwałych przestają one być środkami obrotowymi i z tego powodu należy dokonać korekty odliczonego wcześniej podatku.[/b]

Zarówno minister finansów, jak i WSA powołali się na [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=173365]rozporządzenie ministra finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o VAT[/link]. NSA zauważył jednak, że zgodnie z prawem wspólnotowym wyłączenia z opodatkowania mogą dotyczyć tylko sytuacji, gdy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. WSA, ponownie rozpoznając sprawę, jest związany poglądami wyrażonymi przez sąd drugiej instancji.

Takie wnioski wynikają z [b]wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 29 października 2010 r. (sygn. I FSK 1875/09)[/b].

NSA zajmował się skargą na niekorzystny [b]wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygn. III SA/Wa 3109/08)[/b] nakazujący podatnikowi skorygowanie odliczonego wcześniej VAT.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Reklama
Prawo karne
Nowe problemy znanego prawnika. Media: wstrząsające ustalenia śledczych
Prawo karne
Ułaskawienie to bezpiecznik czy relikt? Kontrowersje po decyzji prezydenta
Sądy i trybunały
Manowska: zawiadomiłam prokuraturę, nie można dopisywać niczego do uchwały
Ubezpieczenia i odszkodowania
mObywatel z długo oczekiwaną funkcją dla kierowców
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Samorząd i administracja
Podwyżki w budżetówce wyższe niż chce rząd? Jest „historyczny kompromis”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama