Reklama

Szybszy zwrot VAT tylko z całą kwotą

Przyspieszony zwrot jest możliwy, gdy podatek naliczony wynika z faktury, która dokumentuje należność zapłaconą w całości

Aktualizacja: 09.11.2010 03:54 Publikacja: 09.11.2010 02:00

Szybszy zwrot VAT tylko z całą kwotą

Foto: Rzeczpospolita

Red

Jeśli nastąpiła jedynie częściowa zapłata i nie doszło do potrącenia pozostałej części, fiskus nie uwzględni wniosku o zwrot.

Tak orzekł[b] WSA w Warszawie 5 października 2010 r. (III SA/Wa 1709/10).[/b]

Spółka na podstawie art. 87 ust. 6 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=17D1F175CBC1000681743E9D550EDE8C?n=1&id=172827&wid=337454]ustawy o VAT[/link] złożyła wniosek o przyspieszony zwrot VAT w terminie 25 dni.

Podała, że kwota podatku wynika z faktur, które zostały w całości zapłacone. Organy w wydanej decyzji odmownej twierdziły, że jedna z faktur nie została zapłacona, uregulowano 95 proc. należności, a 5 proc. stanowiła kaucja gwarancyjna na pokrycie ewentualnych roszczeń z rękojmi.

W związku z tym nie została spełniona jedna z przesłanek pozwalających na przyspieszony zwrot VAT. Spółka twierdziła, że pomniejszenie każdej z faktur wynikało z wzajemnych rozliczeń pomiędzy stronami transakcji, 5 proc. było przedmiotem potrącenia.

Reklama
Reklama

Kontrahentowi spółki przysługiwało względem niej roszczenie o zapłatę kwot wynikających z wystawionych faktur, natomiast spółce przysługiwało względem kontrahenta roszczenie o zapłatę kaucji w wysokości 5 proc. należności wynikającej z każdej z faktur. Na skutek potrącenia obie wierzytelności zostały wzajemnie umorzone, tj. roszczenie o zapłatę kaucji i roszczenie o zapłatę części ceny odpowiadającej wysokości kaucji.

Spółka wniosła skargę do WSA, który ją uwzględnił. Na skutek skargi kasacyjnej dyrektora izby skarbowej sprawa wróciła do ponownego rozpoznania przez sąd I instancji. Tym razem WSA oddalił skargę. Orzekł, że nie można było przyjąć, że zgodnie z art. 87 ust. 6 ustawy o VAT faktury, które miały określać wysokość podatku naliczonego do zwrotu, dokumentowały kwoty należności, które zostały w całości zapłacone.

Faktycznie bowiem zapłacono jedynie 95 proc. należności. Sąd powołał się przy tym na wyrok NSA, z którego wynika, że w tym wypadku nie doszło do potrącenia [b](I FSK 928/09)[/b].

[i]Autor jest Zespołem Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]

[ramka][b]Komentuje Teresa Sławińska-Choryło, menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Warszawie)[/b]

Ustawa o VAT wskazuje, że podstawowe terminy zwrotu różnicy podatku wynoszą 180 i 60 dni, liczone od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika. Jednocześnie dopuszcza zwrot przyspieszony, w ciągu 25 dni od dnia rozliczenia. Skorzystanie z przyspieszonego zwrotu uzależnione jest jednak od spełnienia pewnych warunków.

Reklama
Reklama

W wypadku zakupów krajowych udokumentowanych fakturami VAT konieczna jest zapłata w całości ceny wykazanej na fakturze będącej podstawą do przyspieszonego zwrotu. Przepisy nie pozostawiają żadnych wątpliwości: zapłata ma obejmować całą należną kwotę.

W praktyce często jednak zapłata za fakturę nie wiąże się z prostym przekazaniem kwoty należności. Może polegać też na wzajemnym potrąceniu zobowiązań. Wówczas – jeśli należności nie są sobie równe – faktyczny przelew środków pieniężnych będzie dotyczył tylko istniejącego salda powstałego po potrąceniu należności.

Aby jednak przyjąć, że zapłacono w całości, nie wystarczy samo zobowiązanie do potrącenia w przyszłości. Gdy zapłata należności następuje w całości lub w części w drodze kompensaty, konieczne jest określenie przez strony w sposób niewątpliwy momentu potrącenia wzajemnych należności. Dopiero ten dzień jest traktowany jako dzień zapłaty.

Dla celów dowodowych, przy potrąceniach umownych, fakt potrącenia jest potwierdzany pisemnym dokumentem przechowywanym przez obie zainteresowane strony. W omawianym orzeczeniu sąd nie wykluczył braku prawa do zwrotu przyspieszonego na podstawie faktur zapłaconych w drodze potrącenia. Kwestionowany był jedynie fakt samego potrącenia.

Skoro sąd ustalił, że do potrącenia nie doszło, nie można przyjąć, że nastąpiła zapłata faktury w całości. Tym samym podatnik nie mógł skutecznie ubiegać się o przyspieszony zwrot różnicy podatku.[/ramka]

Jeśli nastąpiła jedynie częściowa zapłata i nie doszło do potrącenia pozostałej części, fiskus nie uwzględni wniosku o zwrot.

Tak orzekł[b] WSA w Warszawie 5 października 2010 r. (III SA/Wa 1709/10).[/b]

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Reklama
Prawo karne
Nowe problemy znanego prawnika. Media: wstrząsające ustalenia śledczych
Prawo karne
Ułaskawienie to bezpiecznik czy relikt? Kontrowersje po decyzji prezydenta
Sądy i trybunały
Manowska: zawiadomiłam prokuraturę, nie można dopisywać niczego do uchwały
Ubezpieczenia i odszkodowania
mObywatel z długo oczekiwaną funkcją dla kierowców
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Samorząd i administracja
Podwyżki w budżetówce wyższe niż chce rząd? Jest „historyczny kompromis”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama