[b]Tak stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale (sygnatura akt III CZP 81/10)[/b]. Podał też, że z żądaniem tym można wystąpić do sądu tylko przeciwko Skarbowi Państwa.
SN wyjaśnił wątpliwości powstałe na tle konkretnej sprawy sądowej, ale będzie to miało znaczenie dla wszystkich takich spraw. Chodziło o interpretację art. 124 ust. 5 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=175872]ustawy z 1997 r. o gospodarce nieruchomościami[/link] (u.g.n.) przewidującego wykup nieruchomości, która ze względu na zajęcie na budowę infrastruktury technicznej nie może być użytkowana w dotychczasowy sposób.
[srodtytul]Pas na dwu działkach [/srodtytul]
Sprawa dotyczyła rurociągu wraz z kablem sygnalizacyjnym ułożonego na skraju dwu działek Urszuli Ł. (ma je w użytkowaniu wieczystym) w związku z inwestycją realizowaną przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o., której jednoosobowym wspólnikiem jest gmina. Zakład zwrócił się do Urszuli Ł. o bezpłatne udostępnienie działek. Ostatecznie po zawarciu ugody administracyjnej w 2005 r. inwestycja została zrealizowana.
W miejscu położenia rurociągu powstał pas technologiczny zajmujący na większej działce (2,5 ha) 1218 mkw., a na mniejszej (0,5 ha) 562 mkw. Nie można tu nic budować ani składować ze względu na konieczność dostępu do rur i kabla sygnalizacyjnego.