[b]Sąd Najwyższy uznał w uchwale (III CZP 115/10)[/b], że datą uiszczenia opłaty przekazem pocztowym jest data nadania przekazu potwierdzona przez operatora publicznego. Ma to znaczenie, bo nieopłacenie pisma procesowego podlegającego opłacie sądowej powoduje jego zwrot bez merytorycznego rozpatrzenia, a nieopłacenie środka zaskarżenia – jego odrzucenie.
Zagadnienie prawne wyjaśnione we wskazanej uchwale pojawiło się na tle sprawy, w której sąd wydał nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym. Pozwany Wojciech W., działający bez fachowego pełnomocnika, wniósł zarzuty od tego nakazu, ale nie uiścił należnej opłaty sądowej. Sąd wezwał go do wniesienia jej w terminie tygodniowym, który liczy się od dnia doręczenia tego wezwania. Wojciech W. dostał je 8 stycznia 2010 r. Ostatnim więc dniem do zapłaty był 15 stycznia. Wojciech W. tego dnia wysłał opłatę przekazem pocztowym.
W ocenie sądu pozwany nie wniósł jej w terminie. Sąd bowiem przyjął, że dniem zapłaty przy tym sposobie jej uiszczenia był 22 stycznia 2010 r., tj. dzień, w którym opłata została uznana na rachunku bankowym sądu. W rezultacie zarzuty od nakazu zapłaty zostały odrzucone (art. 494 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/1900_89/DU1964Nr%2043poz%20296a.asp]kodeksu postępowania cywilnego[/link]).
Sąd II instancji powziął wątpliwość natury zasadniczej: czy dniem uiszczenia opłaty sądowej za pośrednictwem polskiej placówki pocztowej jest dzień dokonania wpłaty w urzędzie pocztowym, czy dzień uznania rachunku bankowego sądu. Z tym pytaniem zwrócił się do Sądu Najwyższego.
W jego uzasadnieniu wyraził pogląd, że za stanowiskiem przyjętym przez sąd I instancji przemawia to, że w [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2010/DU2010Nr%2090poz%20594.asp]ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych[/link] nie przewidziano wprost możliwości uznania daty wniesienia opłaty w urzędzie pocztowym za dzień jej uiszczenia. Skutków takiego sposobu uiszczenia opłaty nie reguluje również rozporządzenie wykonawcze do tej ustawy, tj. [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Rozporzadzenia/2006/DU2006Nr%2027poz%20199.asp]rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 2006 r. w sprawie sposobu uiszczenia opłat sądowych w sprawach cywilnych[/link]. Przepisy te nie określają też daty uiszczenia opłaty sądowej w formie bezgotówkowej, który to sposób został przewidziany wprost (obok wpłat w kasie sądu) w § 2 rozporządzenia.