[b]Tak orzekł WSA w Gliwicach 18 stycznia 2011 r. (I SA/Gl 830/10). [/b]
Sprawa dotyczyła spółki, która zawarła umowę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. W gronie ubezpieczonych znalazła się spółka i podmioty zależne oraz członkowie zarządu, rady nadzorczej a także pracownicy spółki (w tym szczebla kierowniczego) oraz inne osoby niebędące pracownikami.
Spółka zwróciła się do ministra finansów z pytaniem, czy koszt składki płaconej przez nią z tego tytułu będzie kosztem uzyskania przychodu. Uzasadniała, że zawarta umowa ubezpieczeniowa będzie ją zabezpieczać przed ewentualnymi konsekwencjami źle podjętych decyzji przez ubezpieczone osoby.
Ubezpieczenie chroni w istocie interesy spółki, zabezpieczając ją przed stratami finansowymi oraz utratą płynności finansowej. W konsekwencji wydatki poniesione na zapłatę składek będą kosztami uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2000/DU2000Nr%2054poz%20654.asp]ustawy o CIT[/link].
Organ podatkowy podniósł, że wydatki na opłacanie składek ubezpieczenia OC organów spółek kapitałowych (tj. wszelkich osób fizycznych, które były/są/będą członkami zarządu, rady nadzorczej, dyrektorami lub innymi pracownikami spółki) nie mają na celu osiągnięcia przez spółkę przychodów, a ich celem jest ochrona od odpowiedzialności osób pełniących określone funkcje w jej organach.