[b]Takie stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w sprawie małżonków, którzy zaskarżyli niekorzystną dla siebie interpretację podatkową (sygnatura akt I SA Łd 1272/10). [/b]
W 2008 r. kupili działkę, na której rozpoczęli budowę. Po roku sprzedali budynek w stanie deweloperskim. Całość sfinansowali z kredytu hipotecznego. Chcieli więc odliczyć od przychodu odsetki, które spłacili już bankowi, by zmniejszyć dzięki temu podatek. Izba skarbowa nie zgodziła się na to. Uznała, że odsetki nie mogą być kosztem uzyskania przychodu, gdyż nie zwiększają wartości nieruchomości, lecz stanowią jedynie nakłady związane z pozyskaniem środków na jej nabycie.
Sąd uznał jednak, że fiskus błędnie interpretuje art. 22 ust. 6c [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2010/DU2010Nr%2051poz%20307a.asp]ustawy o PIT[/link]. Przepis ten pozwala odliczyć udokumentowane koszty nabycia lub budowy nieruchomości. Według WSA osoba zaciągająca kredyt płaci więcej, niż gdyby finansowała inwestycję z własnych pieniędzy. W takiej sytuacji [b]kosztem postawienia budynku będą także spłacone bankowi odsetki.[/b]
– To bardzo rozsądne orzeczenie, sprzeczne z dotychczasowym stanowiskiem fiskusa, który konsekwentnie odmawia podatnikom odliczenia wydatków związanych z kredytem. Tymczasem[b] sąd słusznie zauważył, że taka interpretacja nie ma logicznego uzasadnienia[/b] – mówi Józef Banach, radca prawny w InCorpore Banach Iniewski Stradomski. – Odsetki mogą być kosztem niezależnie od tego, czy dana osoba zaciągnęła kredyt na budowę czy też na zakup mieszkania.
– Należy mieć nadzieję, że pojawią się kolejne tak korzystne dla podatników wyroki. Oznaczałoby to zmianę linii orzeczniczej, a może także stanowiska organów podatkowych w zakresie interpretacji art. 22 ust. 6c ustawy o PIT – podkreśla Grzegorz Grochowina, ekspert w firmie doradczej KPMG.