Podatek od garażu wyższy niż od mieszkania

Do miejsca parkingowego położonego w piwnicy bloku mieszkalnego nie można stosować najniższej stawki podatku od nieruchomości, ponieważ preferencje podatkowe dotyczą tylko mieszkań

Publikacja: 03.06.2011 04:50

Podatek od garażu wyższy niż od mieszkania

Foto: www.sxc.hu

Tak orzekł  WSA w Olsztynie 28 kwietnia 2011 (I SA/Ol 131/11).

Spór rozpoczął się od decyzji prezydenta miasta, który ustalił małżonkom podatek od nieruchomości z tytułu własności m.in. lokalu mieszkalnego, gruntu oraz miejsca parkingowego w piwnicy bloku mieszkalnego (tzw. budynki pozostałe). Przy czym najniższą stawkę organ zastosował tylko do lokalu mieszkalnego.

W złożonym odwołaniu podatnicy wyjaśnili, że zespół miejsc parkingowych jest częścią składową budynku mieszkalnego, co wyszczególniono w akcie notarialnym, powinien więc korzystać  z tej samej stawki co lokale mieszkalne. Na poparcie swojego stanowiska powołali orzecznictwo sądowe.

Samorządowe kolegium odwoławcze uznało odwołanie za niezasadne. Powołując się na akt notarialny oraz ewidencję gruntów i budynków wskazało, że podatnicy są właścicielami lokali mieszkalnych i współwłaścicielami m.in. udziału we współwłasności lokalu niemieszkalnego – zespołu miejsc parkingowych usytuowanego w piwnicy budynku mieszkalnego. Lokal ten – z miejscem parkingowym – jest odrębnym lokalem i nie przynależy do lokalu mieszkalnego.

Zdaniem SKO, które na poparcie swojego stanowiska również powołało orzecznictwo sadów, nie można uznać, że garaż (miejsce parkingowe) znajdujący się w budynku mieszkalnym jest lokalem mieszkalnym. Ponadto  jako przedmiot odrębnej własności może stanowić przedmiot umowy sprzedaży, na skutek czego właścicielem mogłaby być osoba niemająca żadnego związku z samym budynkiem mieszkalnym i jego mieszkaniami. W konsekwencji garaż jako odrębny przedmiot własności, umiejscowiony w budynku mieszkalnym, nie może podlegać opodatkowaniu stawką przewidzianą dla budynków mieszkalnych ani ich części, bo nie sposób zaliczyć go do obiektów tego rodzaju.

Podatnicy nie zgodzili się z taką argumentacją i wnieśli skargę do sądu, który w kwestii opodatkowania spornego miejsca parkingowego podzielił zdanie kolegium, wskazując dodatkowo, że wykładnia celowościowa prowadzi do uznania, że z niskich stawek korzystają tylko budynki mieszkalne i mieszkania ze względu na swoją funkcję.

Można sobie bowiem łatwo wyobrazić sytuację, gdy istnieje budynek ze swojej istoty niemieszkalny, ale możliwe było urządzenie w nim mieszkania. Czy wtedy podlegałoby ono opodatkowaniu stawką podwyższoną tak jak reszta budynku? Zdaniem sądu nie.

Obie decyzje organów podatkowych zostały jednak uchylone, ponieważ uszło ich uwadze, że podatnicy byli właścicielami mieszkań i współwłaścicielami udziału w lokalu niemieszkalnym (zespole miejsc parkingowych).

Art. 3 ust. 4 ustawy z12 stycznia 1991 o podatkach i opłatach lokalnych mówi natomiast, że jeżeli nieruchomość lub obiekt budowlany stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to stanowi odrębny przedmiot opodatkowania, a obowiązek w zakresie podatku od nieruchomości lub obiektu budowlanego ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach.

Skoro małżonkowie oprócz własności lokali mieszkalnych byli współwłaścicielami udziału w lokalu niemieszkalnym – zespole miejsc parkingowych – to powinien on stanowić odrębny przedmiot opodatkowania z pozostałymi współwłaścicielami.

Przyjęcie do opodatkowania w jednej decyzji wydanej małżonkom lokali będących w ich własności i współwłasności było nieprawidłowe.

Zobacz więcej w serwisie:

Prawo dla Ciebie

»

Nieruchomości

»

Podatki i opłaty

Tak orzekł  WSA w Olsztynie 28 kwietnia 2011 (I SA/Ol 131/11).

Spór rozpoczął się od decyzji prezydenta miasta, który ustalił małżonkom podatek od nieruchomości z tytułu własności m.in. lokalu mieszkalnego, gruntu oraz miejsca parkingowego w piwnicy bloku mieszkalnego (tzw. budynki pozostałe). Przy czym najniższą stawkę organ zastosował tylko do lokalu mieszkalnego.

Pozostało 90% artykułu
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów