Na podstawie negatywnej opinii lekarskiej starosta cofnął kobiecie uprawnienia do kierowania samochodem.
Wojewódzki Zespół Medycyny Przemysłowej stwierdził istnienie przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami silnikowymi i przeciwwskazania te potwierdziło również orzeczenie lekarskie wydane - w wyniku odwołania zainteresowanej - przez Instytut Medycyny Pracy w Łodzi.
Kobieta odwołała się od decyzji starosty do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Argumentowała, że lekarze kierowali się obowiązującymi przepisami rozporządzenia ministra zdrowia z 7 stycznia 2004 roku w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami. A te - wykazała kobieta - są niezgodne z prawem unijnym.
Podała, że przeciwwskazanie do kierowania pojazdem stanowi w jej przypadku jednooczność od dzieciństwa z korekcją oka lewego, w określonym stopniu. A zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia wada o występujących w jej przypadku parametrach stanowi przeszkodę do kierowania pojazdami. Jednakże Dyrektywa 2006/126/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 20 grudnia 2006 r. wprowadza przy jednooczności wymagane parametry widzenia na poziomie nieco łagodniejszym, niż ustalone w polskim prawie.
W związku z tym - jej zdaniem - należało uznać, że jej niepełnosprawność mieści się w dopuszczalnych w prawie europejskim granicach i nie powinna stanowić przeszkody do dopuszczenia jej do kierowania pojazdami.