Straty z giełdy nie pomniejszą przychodu z odsetek

Opodatkowanie ryczałtem odsetek od papierów wartościowych wyklucza pomniejszenie dochodu o stratę z innych operacji na takich papierach

Publikacja: 02.09.2011 03:55

Straty z giełdy nie pomniejszą przychodu z odsetek

Foto: Fotorzepa, Szymon Łaszewski

Tak wynika z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA, sygn. II FSK 1544/10).

Sąd rozpatrywał sprawę podatnika, który kwestionował rozstrzygnięcie fiskusa twierdzącego, że nie można łączyć dochodów i strat opodatkowanych według  różnych zasad.

Nie jest to  bynajmniej bezsporna materia. Można podać przykład odmiennego rozstrzygnięcia Warszawskiego Sądu Administracyjnego w podobnej sprawie (sygn. III SA/Wa 1147).

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych

wymienia kilka źródeł przychodów, ustanawiając zasadę, że przychody i koszty ich uzyskania łączą się tylko w obrębie danego źródła przychodu. Na gruncie tej zasady powstają wątpliwości, czy można dochody opodatkowane ryczałtem pomniejszyć o straty wykazane na inwestycjach obciążonych daniną ustalaną na zasadach ogólnych, gdy wszystkie pochodzą z tego samego źródła przychodów – kapitały pieniężne i prawa majątkowe.

Za przykład może posłużyć sytuacja leżąca u podstaw orzeczenia NSA. Podatnik chciał uwzględnić straty ze sprzedaży papierów wartościowych w obliczeniu dochodu z otrzymanych w tym samym roku odsetek  oraz dyskonta od papierów wartościowych. Formularze zeznań podatkowych nie umożliwiają takiej operacji, ale podatnik, uznając, że ten fakt nie może być przesądzający, uzasadniał, że może wystąpić o stwierdzenie nadpłaty.

Dyrektor izby skarbowej oświadczył, że stanowisko takie jest nieprawidłowe, ponieważ od odsetek należy się podatek zryczałtowany, a więc nie ma możliwości uwzględnienia żadnych kosztów.

– Skoro przychód z odsetek i dyskonta od papierów wartościowych opodatkowany jest zryczałtowanym podatkiem bez możliwości jego pomniejszania, to nie jest możliwe połączenie go z innym przychodem pozwalającym na pomniejszenie tegoż przychodu o koszty uzyskania – stwierdził sąd pierwszej  instancji.

NSA również nie przyznał racji podatnikowi. Sąd wyliczył, że  za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się:

> odsetki od pożyczek,

> odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą,

> odsetki (dyskonta) od papierów wartościowych.

– Zgodzić się należy z wnioskodawcą, że wykładnia językowa i systemowa art. 10 ustawy o PIT uzasadnia stanowisko, że zarówno przychód (strata) z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, jak i odsetki od papierów wartościowych uważa się za przychód z kapitałów pieniężnych, jednak są to dwa autonomiczne źródła przychodów.

O ich odmienności świadczy fakt, że ustawodawca zróżnicował sposób opodatkowania tych przychodów – uzasadnił NSA.

We wspomnianym odmiennym orzeczeniu warszawski sąd stwierdził natomiast, że   (...) żaden przepis nie zakazuje wykazania w zeznaniu o wysokości dochodu ze sprzedaży akcji dochodu (straty) z udziału w funduszach kapitałowych.

 

 

Tak wynika z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA, sygn. II FSK 1544/10).

Sąd rozpatrywał sprawę podatnika, który kwestionował rozstrzygnięcie fiskusa twierdzącego, że nie można łączyć dochodów i strat opodatkowanych według  różnych zasad.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem