PIT od akcji pracowniczych w momencie ich zbycia a nie nabycia

Przychód z akcji oferowanych w programie motywacyjnym powstaje dopiero podczas ich zbycia

Publikacja: 06.10.2011 04:49

PIT od akcji pracowniczych w momencie ich zbycia a nie nabycia

Foto: www.sxc.hu

To korzystne dla akcjonariuszy stanowisko potwierdził wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie dotyczącej zasad opodatkowania akcji udostępnianych w specjalnych programach pracowniczych (sygnatura akt: II FSK 517/10).

We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że dla wybranych pracowników ma specjalny program motywacyjny. Polega on na tym, że osoby pracujące dla niej na umowę o pracę, a także na podstawie kontraktów menedżerskich oraz umów o podobnym charakterze mają prawo do nabycia akcji za 1 grosz. Po określonym czasie uczestnicy programu mogą akcje zbyć. Czas trwania programu określono na cztery lata.

Podatniczka podkreśliła, że pracownicy zainteresowani ofertą składają oświadczenie spółce luksemburskiej, która jest jej jedynym akcjonariuszem.

W ocenie spółki w momencie nabycia akcji po symbolicznej cenie jej pracownicy nie uzyskują przychodu. Powstanie on dopiero w chwili sprzedaży akcji, bo uczestnik programu dopiero wtedy może uzyskać realne przysporzenie majątkowe.

Ponadto w ocenie wnioskodawcy przychód beneficjentów należy zakwalifikować do kapitałów pieniężnych.

Fiskus nie zgodził się ze stanowiskiem spółki. W jego ocenie przychód z akcji u jej pracowników powstanie już w momencie nabycia praw akcjonariuszy, tj. prawa do dywidendy. Ponadto nabycie za 1 grosz akcji spółki od spółki luksemburskiej w programie motywacyjnym skutkuje powstaniem przychodów z innych źródeł. To oznacza, że zyski pracowników muszą być opodatkowane na zasadach ogólnych według skali podatkowej.

Sprawa trafiła do sądu. W skardze spółka argumentowała, że w wyniku nabycia akcji po stronie uczestników nie powstaje żaden przychód. Jest to co najwyżej możliwość jego uzyskania w przyszłości.

Ostatecznie spółka przekonała do swoich racji zarówno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach, jak i Naczelny Sąd Administracyjny.

Oddalając skargę kasacyjną fiskusa, NSA uznał, że sama okoliczność nabycia akcji bezpłatnie czy na preferencyjnych zasadach nie generuje przychodu.

– Przychód ze zbycia akcji nabytych dzięki pracowniczemu programowi motywacyjnemu powstaje dopiero w chwili ich zbycia – podkreślił sędzia NSA Tomasz Kolanowski.

Będzie to przychód z kapitałów pieniężnych, a nie z innych źródeł. Zdaniem NSA uznanie stanowiska fiskusa za prawidłowe prowadziłoby do podwójnego opodatkowania.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem