Tak wynika z dwóch precedensowych orzeczeń, które wczoraj zapadły przed Naczelnym Sądem Administracyjnym (sygnatury akt II FSK 733/10 II FSK 335/10).
To bardzo korzystne dla podatników stanowisko oznacza, że gminy będą musiały zmienić dotychczasową praktykę opodatkowania garaży podatkiem od nieruchomości.
W sprawach, które stały się kanwą precedensowego rozstrzygnięcia, chodziło o podatek od nieruchomości za lata 2009 i 2010. Konkretnie o stawki zastosowane do opodatkowania garażu.
Jedna stawka
Małżonkowie C., właściciele garażu, który kupili wraz z mieszkaniem, uznali, że prezydent miasta bezprawnie wyliczył im podatek według stawek od pozostałych gruntów oraz od pozostałych budynków lub ich części (są wyższe niż te obowiązujące w wypadku mieszkań). Ich zdaniem garaż powinien być opodatkowany tak samo jak mieszkanie.
Ich argumenty nie przekonały jednak organu odwoławczego. W ocenie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z wypisu z rejestru gruntów wynika, że podatnicy mają prawo własności do części działki w odniesieniu do garażu i do lokalu mieszkalnego. Nabycie garażu jako lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość prowadzi do tego, że lokal ten staje się odrębnym przedmiotem podatku od nieruchomości.