Tak uznał ostatnio Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt: I FSK 1369/10) w sprawie dotyczącej interpretacji podatkowej.
O jej wydanie wystąpił zakład usług komunalnych. Wyjaśnił, że jest zakładem budżetowym gminy. Powołany został uchwałą rady gminy z lipca 1991 r. Zakład zajmuje się bieżącą obsługą gminy oraz stale zaspokaja podstawowe potrzeby komunalne społeczeństwa i zbiorowe potrzeby wspólnoty.
Podstawowymi zadaniami zakładu są produkcja, uzdatnianie i dystrybucja wody pitnej, eksploatacja, konserwacja i remonty sieci oraz urządzeń do produkcji wody pitnej, produkcja, przesyłanie i dystrybucja ciepła, a także utrzymanie czystości w mieście. We wniosku zapytał, czy określone czynności wykonywane na rzecz urzędu miejskiego po to, by wykonywać zadania własne gminy, są usługami w rozumieniu ustawy o VAT? A także czy ewentualnie podlegają one zwolnieniu.
Wykładnia fiskusa okazała się niekorzystna dla wnioskodawcy. Organ podatkowy podkreślił, że gmina nie jest jednostką budżetową, zakładem budżetowym ani gospodarstwem budżetowym jednostki budżetowej w rozumieniu ustawy o finansach publicznych. W związku z tym do usług świadczonych przez zakład usług komunalnych na rzecz gminy nie może mieć zastosowania zwolnienie z VAT.
W kontaktach z zewnętrznymi firmami zakład komunalny może wystawiać faktury