Tak orzekł WSA w Łodzi 4 października 2011 (I SA/Łd 551/11).
Ze skargą do sądu wystąpił NZOZ, utworzony przez spółkę jawną na podstawie przepisów ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Jest wyodrębniony w sposób organizacyjny i majątkowy, posiada własną siedzibę, organy zarządzające oraz personel medyczny. Na podstawie uchwalonego statutu ma prawo do podejmowania niezależnych decyzji ekonomicznych i gospodarczych.
Prowadzi działalność gospodarczą na własne ryzyko i w tym zakresie posiada stosowne ubezpieczenie OC. Prowadzi również własną rachunkowość na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości. Jest zakładem pracy w rozumieniu kodeksu pracy i w związku z tym jest płatnikiem PIT (w zakresie przychodów ze stosunku pracy).
We wniosku o wydanie interpretacji pytał, czy może zostać uznany za podatnika VAT. Zdaniem wnioskodawcy jest podmiotem odrębnym od spółki jawnej będącej jego organem założycielskim i prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie. Spełnia więc przesłanki zawarte w art. 15 ustawy o VAT.
Organ uznał takie stanowisko za nieprawidłowe. W jego opinii wyodrębnienie NZOZ od jego organu założycielskiego nastąpiło jedynie na płaszczyźnie organizacyjnej, ale już nie na płaszczyźnie prawnej. W zakresie usług zdrowotnych świadczonych przez skarżącego podatnikiem VAT jest spółka jawna, będąca jego organem założycielskim.