Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny wydał pierwszy po orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości UE wyrok w sprawie VAT od ubezpieczenia leasingu (sygnatura akt I FSK 264/13). Na ostateczną odpowiedź, czy ubezpieczenie należy opodatkować razem z leasingiem, musimy jednak jeszcze poczekać. Jak wyjaśnił sędzia NSA Sylwester Marciniak, niezbędne do tego jest zbadanie konkretnych umów leasingowych.
Spór w sprawie dotyczył rozliczenia VAT za okres od maja 2004 r. do kwietnia 2005 r. Spółka zawierała umowy ubezpieczenia przedmiotów leasingu, a następnie kosztami ubezpieczenia obciążała kontrahentów. Nie stanowiły one elementu opłaty leasingowej, lecz odrębnie płatne świadczenie. Po jednorazowym pokryciu kosztów ubezpieczenia podatniczka wystawiała leasingobiorcy fakturę, traktując koszty ubezpieczenia jako zwolnione z VAT. W ocenie organów podatkowych z umów leasingu wynikało, że kwota ubezpieczenia pozostaje w bezpośrednim związku z przedmiotem leasingu, stanowiąc integralną część świadczonych usług i dostaw. Dlatego zawsze stanowiła należność leasingodawcy wynikającą z umowy leasingowej i podlega opodatkowaniu podstawową stawką VAT.
Sąd pierwszej instancji oddalił skargę podatniczki. Sąd kasacyjny uchylił to rozstrzygnięcie i przekazał do ponownego rozpoznania. Powód był prosty. 17 stycznia 2013 r. Trybunał Sprawiedliwości UE odpowiedział na polskie pytanie prejudycjalne w analogicznej sprawie (C-224/11).
Co do zasady Trybunał uznał, że ubezpieczenie przy leasingu i leasing co do zasady stanowią usługi odrębne i niezależne do celów VAT. Jak jednak zauważył sędzia Marciniak, TSUE pozostawił do oceny sądu krajowego, czy w świetle szczególnych okoliczności postępowania głównego dane czynności są powiązane ze sobą w takim stopniu, że należy je traktować jako stanowiące jedną usługę, czy też jako odrębne świadczenia. Sąd pierwszej instancji tego nie badał i będzie musiał ten brak nadrobić.
Wyrok jest prawomocny.