Zarządca drogi usuwa błoto i śnieg z chodnika

Obowiązek pozbycia się błota ?i śniegu z chodników, które znajdują się w granicach pasa drogowego ?i nie są położone bezpośrednio ?przy granicy nieruchomości osób trzecich, należy do zarządu danej drogi publicznej.

Publikacja: 17.08.2014 12:43

Obowiązek uprzątnięcia, a także pozbycia się błota i śniegu z chodników, które znajdują się w granic

Obowiązek uprzątnięcia, a także pozbycia się błota i śniegu z chodników, które znajdują się w granicach pasa drogowego, ale nie są położone bezpośrednio przy granicy nieruchomości osób trzecich, należy do zarządu danej drogi publicznej.

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

Czego dotyczył spór

W połowie stycznia 2012 r. po wizji chodnika w ciągu drogi wojewódzkiej stwierdzono, że nie został on oczyszczony ze śniegu i lodu. Zalegały na nim śnieg i błoto, był częściowo oblodzony, co stwarzało niebezpieczeństwo dla pieszych.

Z opisu sprawy wynikało, że chodzi o chodnik zlokalizowany na działkach będących własnością województwa, a zarządzanych przez podmiot A. Nie przylega on do granic nieruchomości sąsiednich. W związku z tym nie ma do niego zastosowania przepis zobowiązujący właścicieli nieruchomości przyległych do uprzątania śniegu z chodnika. Obowiązek ten należy do zarządcy drogi, bo zgodnie z art. 4 pkt 6 ustawy o drogach publicznych chodnik stanowi część drogi przeznaczona do ruchu pieszych.

Zarządca zaniedbał ten obowiązek. A skoro tak, to burmistrz miasta wydał decyzję nakazującą jego wykonanie. Jednocześnie decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności, ze względu na konieczność niezwłocznego usunięcia stanu zagrożenia dla życia i zdrowia pieszych.

W styczniu 2012 r. dyrektor zarządcy podmiotu A poinformował o usunięciu śniegu i lodu z chodnika i komisyjnym odbiorze robót. Jednocześnie w odwołaniu wniósł o uchylenie decyzji i umorzenie postępowania. Nie zgadzał się, że w tej sprawie obowiązek uprzątnięcia chodnika spoczywa na zarządcy drogi.

W uzasadnieniu odwołania wskazano, że zarządca drogi ma obowiązek zapewnienia czystości i porządku na drogach, a na chodnikach tylko w przypadku, gdy pobiera opłaty za parkowanie. W miejscowości, gdzie leży sporny chodnik, nie ustanowiono stref płatnego parkowania, dlatego nie ma podstaw do nakazywania zarządcy drogi jego uprzątania.

Samorządowe kolegium odwoławcze uwzględniło odwołanie zarządcy i umorzyło postępowanie, bo ze względu na zmianę pory roku stało się ono bezprzedmiotowe.

Z tym rozstrzygnięciem nie zgodził się zarządca. Zaskarżył je do sądu i wygrał. Sąd stwierdził, że wniosek kolegium o bezprzedmiotowości postępowania nie jest prawidłowy, nadal istnieje sprawa administracyjna wymagająca rozstrzygnięcia. Organ odwoławczy powinien zweryfikować zasadność nałożonego obowiązku i ustalić, kto i w jakim zakresie jest odpowiedzialny za odśnieżenie chodnika.

Za drugim razem kolegium uchyliło w całości rozstrzygnięcie organu I instancji, ale orzekło o obowiązku uprzątnięcia śniegu i lodu przez administratora. Stwierdziło też, że nadanie decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności było pochopne.

Rozstrzygnięcie

Gdy sprawa ponownie trafiła na wokandę, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach przyznał rację kolegium. Podkreślił, że dla sprawy ma znaczenie to, że chodnik jako część drogi służąca do ruchu pieszych nie przylega bezpośrednio do granicy nieruchomości osób trzecich. Jest od niej oddzielony pasem zieleni lub rowem, także wchodzącym w granice pasa drogowego w rozumieniu art. 4 pkt 1 ustawy o drogach. Powstaje więc  pytanie, na kim ciąży obowiązek uprzątnięcia, zebrania i pozbycia się błota i śniegu z tak położonych chodników.

Ostatecznie WSA uznał, że obowiązek uprzątnięcia, a także pozbycia się błota i śniegu z chodników, które znajdują się w granicach pasa drogowego, ale nie są położone bezpośrednio przy granicy nieruchomości osób trzecich, należy do zarządu danej drogi publicznej. W tym zakresie ustawa jest spójna z regulacją ustawy o drogach publicznych, która przewiduje obowiązek zarządcy drogi utrzymania chodników. W konsekwencji należało uznać, że zaskarżona decyzja nie narusza przepisów prawa, a zarzuty skargi nie są uzasadnione.

Wyrok WSA w Gliwicach z 9 czerwca 2014 r., sygn. II SA/Gl 1676/13.

Czego dotyczył spór

W połowie stycznia 2012 r. po wizji chodnika w ciągu drogi wojewódzkiej stwierdzono, że nie został on oczyszczony ze śniegu i lodu. Zalegały na nim śnieg i błoto, był częściowo oblodzony, co stwarzało niebezpieczeństwo dla pieszych.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo