Reklama
Rozwiń

Maciej Gutowski, Piotr Kardas: ekwilibrystyczne pytania do TK

Pytania prawne do Trybunału Konstytucyjnego i zabezpieczenie odsuwające od czynności prezesa izby SN eksponują problem nadużywania prawa.

Aktualizacja: 27.07.2019 13:13 Publikacja: 27.07.2019 12:00

Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Lipiec w SN rozpoczął się od ekwilibrystyki jednego z nowo powołanych sędziów SN, który wystąpił do TK z kilkoma pytaniami prawnymi. Dotyczą powołań sędziów do SN na podstawie uchwał poprzedniej Krajowej Rady Sądownictwa oraz uprawnień do pełnienia funkcji pierwszego prezesa i prezesów SN przez takich sędziów. W związku z jego pytaniami następnie zastosowano pozbawione podstawy prawnej „zabezpieczenie" polegające na wstrzymaniu wykonywania czynności kierowniczych i organizacyjnych przez prezesa Izby Cywilnej SN. Pytania zmierzają do zakwestionowania statusu sędziów powołanych przez prezydenta RP na podstawie uchwały „starej" KRS, której członków wybrano na indywidualne kadencje, uznane za niekonstytucyjne na mocy wyroku TK z 20 czerwca 2017 r., K 5/17. Wcześniej ten sam sędzia wytoczył powództwo o dopuszczenie go do wykonywania funkcji orzeczniczych i uzyskał niezawierające podstawy prawnej zabezpieczenie z Izby Dyscyplinarnej SN, zobowiązujące prezesa SN do wyznaczania powoda do składów orzekających. Powyższe „akrobacje orzecznicze" po raz kolejny odsłaniają problem granic kompetencji orzeczniczych sądów, eksponują problem wykorzystywania prawa w celu stworzenia pozoru równoważności naruszeń prawa przez obie strony konstytucyjnego sporu, używania prawa w złej wierze, kwestię konsekwencji upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości, a także determinacji niektórych sędziów w dążeniu do ochrony własnych interesów lub interesów określonych grup politycznych. Kontrastujących zarazem z nadmierną zachowawczością w ochronie obywateli przy użyciu podobnych instrumentów.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Prawne
Andrzej Ladziński: Diabeł w ornacie, czyli przebierańcy w urzędach
Opinie Prawne
Mateusz Radajewski: Nie namawiajmy marszałka Sejmu do złamania konstytucji
Opinie Prawne
Prof. Gutowski: Po wyborach w 2023 r. stworzyliśmy precedens, jesteśmy jego zakładnikami
Opinie Prawne
Bieniak, Mrozowska: Zakaz reklamy, który uderzał w przedsiębiorców
Opinie Prawne
Bogusław Chrabota: Adam Bodnar nie chce być Don Kichotem