Poprzez współpracę w ramach konsorcjum przedsiębiorcy łączą swoje potencjały finansowe, techniczne, a także korzystają z wzajemnego doświadczenia w realizacji inwestycji danego rodzaju, co wzmacnia ich konkurencyjność w postępowaniu przetargowym.
Popularność konsorcjum wynika również z tego, że umowa konsorcjum nie powołuje do życia odrębnego podmiotu prawa, a uczestnikami obrotu prawnego pozostają poszczególni członkowie konsorcjum. Przekłada się to na pozycję konsorcjum w postępowaniu cywilnym. Ponieważ konsorcjum nie posiada podmiotowości prawnej, nie posiada też zdolności sądowej i stroną postępowania cywilnego są zawsze podmioty wchodzące w skład konsorcjum a nie samo konsorcjum, które pozostaje tylko stosunkiem zobowiązaniowym łączącym jego członków (patrz postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 27 marca 2010, III CZP 25/10).
Pozycja lidera bez znaczenia w procesie
Wewnętrzny kształt konsorcjum jest kwestią, o której decydują strony umowy konsorcjum w ramach swobody kontraktowania. Powszechnie spotykanym modelem jest taki, w którym jeden z jego członków konsorcjum pełni funkcję lidera i jednocześnie pełnomocnika pozostałych w zakresie reprezentacji w postępowaniu o udzielnie zamówienia i zawarcia umowy z zamawiający, do czego obliguje art. 23 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych. Lider jest także zazwyczaj podmiotem upoważnionym do otrzymywania od zamawiającego wynagrodzenia należnego z tytułu wykonania umowy zawartej przez konsorcjum i przekazywania części tego wynagrodzenia pozostałym konsorcjantom, stosowanie do postanowień umowy konsorcjum, regulujących podział prac oraz wielkość udziałów poszczególnych członków we wspólnym przedsięwzięciu.
Istotne znaczenie ma, że ukształtowanie pozycji jednego z członków konsorcjum jako lidera i pełnomocnika reprezentującego pozostałych wykonawców, jak również przyznanie mu wyłącznego prawa do pobierania zapłaty za wykonane przez wszystkich partnerów świadczenia i wystawiania z tego tytułu faktur VAT zamawiającemu, nie przekłada się na uprawienie do samodzielnego reprezentowania pozostałych członków konsorcjum w postępowaniu sądowym w sprawach dotyczących roszczeń powstałych w związku z ubieganiem się o zamówienie publiczne, jak również roszczeń z tytułu wykonania umowy zawartej z zamawiającym.
Legitymacja procesowa członków konsorcjum, czyli uprawnienie do występowania w charakterze strony w postępowaniu sądowym, kształtuje się odmiennie w zależności od tego, czy konsorcjum występuje po stronie pozwanej (legitymacja bierna), w postępowaniu inicjowanym przez zamawiającego, bądź przez inne podmioty, np. podwykonawców zaangażowanych przez konsorcjum, czy też w charakterze powoda (legitymacja czynna) stanowiąca o uprawieniu do dochodzenia roszczeń przeciwko zamawiającemu.