Sztukowanie prawa nie naprawi systemu podatkowego

O konieczności przeprowadzania kompleksowych zmian przepisów, klauzuli obejścia prawa podatkowego i reformie administracji skarbowej – mówi sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, przewodniczący II wydziału Izby Finansowej NSA w rozmowie z Aleksandrą Tarką.

Publikacja: 09.02.2015 07:30

Sztukowanie prawa nie naprawi systemu podatkowego

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Rz: Panie sędzio, pan ma doświadczenie zarówno ministerialne, jak i sądowe. Jak ocenia pan system podatkowy w Polsce? Czy jest aż tak zły, jak oceniają go podatnicy, czy tak dobry, jak mówią organy skarbowe?

Jan Rudowski: Ani jedno, ani drugie. Nie jest aż tak dobry, jak mówią organy skarbowe, i na pewno nie aż tak zły, by wymagał natychmiastowej, radykalnej zmiany. Na pewno wiele spraw byłoby do naprawienia. Warto zastanowić się, czy by nie zmienić systemu podatkowego w sposób uporządkowany, bez ulegania doraźnym pokusom zmian dla samych zmian. Był czas, w którym projektowana była przebudowa systemu podatkowego, po 1991 r. Polska wprowadziła wtedy nowy system podatkowy. Potem zmiany, które częściowo wymuszono integracją europejską, czyli przebudowa VAT. Pozostałe podatki, np. dochodowy, majątkowy, zostały trochę na uboczu. Nie były objęte takim procesem integracji, wobec tego Polska mogła dowolnie je kształtować. W 1998 r. powstała koncepcja przebudowy systemu podatkowego. Była prowadzona w późniejszym okresie, ale nie w całości.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Opinie Prawne
Tomasz Tadeusz Koncewicz: najściślejsza unia pomiędzy narodami Europy
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Dane osobowe też mają barwy polityczne
Opinie Prawne
Piotr Młgosiek: Indywidualna weryfikacja neosędziów, czyli jaka?
Opinie Prawne
Pietryga: Czy repolonizacja zamówień stanie się faktem?
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Kryzys w TK połączył Przyłębską, Rzeplińskiego i Stępnia