Aktualizacja: 20.03.2025 16:56 Publikacja: 07.04.2024 17:09
Foto: PAP/Rafał Guz
Kilkanaście lat temu jeden z prawników, którego cytowałem jako eksperta w moich artykułach, został sędzią. Zadzwoniłem więc do niego, śpiesząc z gratulacjami, ale zanim zdążyłem je przekazać, mój rozmówca powiedział: „Przepraszam, ale ja już nie mogę rozmawiać z mediami. Jako sędzia muszę być całkowicie bezstronny, nie mogę przekazywać swoich opinii, poglądów. Proszę już nie dzwonić”. Zaskoczył mnie ten szorstki ton i w pierwszej chwili pomyślałem, że przesadza, a nominacja sędziowska najwyraźniej wywołuje nagłe poczucie wyższości. W sumie przyznałem mu jednak rację i zgodnie z prośbą przestałem dzwonić. Kilka lat później ten sam sędzia był jednak gościem w programie publicystycznym ogólnopolskiej telewizji i w ostrych słowach, nie zważając na sędziowską bezstronność, krytykował rząd PiS i wprowadzaną przez niego „deformę sprawiedliwości”.
Słynne już przesłuchanie Barbary Skrzypek przez prokuraturę skłoniło mnie do wspomnień – jak to się stało, że jest jak jest.
Kwestia dopuszczenia pełnomocnika do przesłuchania świadka to naprawdę nie jest kwestia życia i śmierci. Jest nią za to rozprawienie się z problemem nadmiarowych interwencji policji, które od lat przynoszą krwawe żniwo. Tylko dlatego, że z rąk mundurowych nie giną znajomi polityków, nie jest to sprawa rangi państwowej?
Prokuratura w związku ze sprawą Barbary Skrzypek znalazła się w poważnym kryzysie wizerunkowym – lansowana narracja o niezależności i nowych standardach zaczęła się sypać.
Grunt poparcia dla deregulacji w Polsce jest solidny. Kluczowe pytanie brzmi jednak: jak przeprowadzić ten proces, aby uniknąć powtarzania błędów z przeszłości.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Warto się w końcu zdecydować, czy niezależność prokuratury, o której tyle się mówi, ma istnieć tylko na panelowych prezentacjach i slajdach, czy też w rzeczywistości.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Prawo do ściągnięcia zasłużonych kosztów procesu, w tym opłaty dla adwokata z urzędu, przedawnia się po trzech latach od dnia kiedy należało je uiścić. Każde inne stanowisko jest błędne - wynika z najnowszego postanowienia Sądu Najwyższego.
Legislacyjna gorączka znacznie osłabła. Objętość aktów prawnych wydanych w ub. r. spadła aż o 58 proc. w stosunku do 2023 r.
Naczelna Rada Adwokacka chce, żeby każdy świadek miał prawo do obecności pełnomocnika przy przesłuchaniu przez prokuraturę. Adwokatura przedstawia projekt nowelizacji ustawy w tej sprawie i prosi prezydenta, parlament oraz rząd o zmianę przepisów.
Minister Adam Bodnar uznał instytucjonalną odpowiedzialność resortu sprawiedliwości za działania swojego poprzednika Zbigniewa Ziobry. Na mocy zawartej ugody sądowej przeprosi byłego sędziego Wojciecha Łączewskiego.
Spadek nie zawsze wiąże się z korzyścią finansową. Czasami, kiedy zmarły posiadał długi, oznaczać może spore problemy. W związku z tym wiele osób zastanawia się, czy można nie przyjąć spadku. Wyjaśniamy, jak odrzucić spadek.
Różne sytuacje w życiu sprawiają, że rodzic może mieć obowiązek alimentacyjny wobec swojego dziecka. To, kiedy się on jednak kończy, nie zależy wcale od wieku osoby, której wypłacane jest takie świadczenie.
Osoba, która szkodzi zgłaszającemu naruszenia prawa, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Ustawa o ochronie sygnalistów zawiera przepisy karne.
Zadośćuczynienie wypłacone pracownikowi na podstawie ugody sądowej za wypadek przy pracy może być kosztem podatkowym pracodawcy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas