Reklama
Rozwiń

Marek Isański: Prawo gwarantowane iluzjami pogłębia bezprawie

Skład sądu administracyjnego, który ma chronić praw obywateli w sporach z aparatem państwa jest w obu instancjach 3-osobowy. Słusznie uznał ustawodawca, że praw obywateli w starciu z machiną państwa, która zawsze jest silniejsza, nie może bronić jeden sędzia. Skarżący ma mieć pewność, że każdy sędzia ze składu orzekającego dobrze zna jego sprawę, a nie jedynie sprawozdawca i to - być może - pobieżnie. Obowiązujące przepisy i regulaminy działania sądu takiej pewności nie dają.

Publikacja: 17.02.2023 10:27

Marek Isański: Prawo gwarantowane iluzjami pogłębia bezprawie

Foto: rp.pl / Paweł Rochowicz

Obowiązujące procedury w postępowaniu przed sądami administracyjnymi w sprawach podatkowych, dotyczące przygotowania sprawy na rozprawę i przepisy stanowiące, że uzasadnienie wyroku sąd pisze dopiero po wydaniu wyroku, są wprost sprzeczne z zasadami racjonalnego myślenia o otaczającej nas rzeczywistości. Są zasadniczym powodem coraz niższej jakości orzecznictwa. Ten stan pogłębia przeciążenie sędziów zbyt dużą ilością spraw, zwłaszcza w dużych ośrodkach WSA i NSA. Negatywne konsekwencje ponoszą obywatele, których prawa zbyt często nie są należycie chronione.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Prawne
Andrzej Ladziński: Diabeł w ornacie, czyli przebierańcy w urzędach
Opinie Prawne
Mateusz Radajewski: Nie namawiajmy marszałka Sejmu do złamania konstytucji
Opinie Prawne
Prof. Gutowski: Po wyborach w 2023 r. stworzyliśmy precedens, jesteśmy jego zakładnikami
Opinie Prawne
Bieniak, Mrozowska: Zakaz reklamy, który uderzał w przedsiębiorców
Opinie Prawne
Bogusław Chrabota: Adam Bodnar nie chce być Don Kichotem