[srodtytul]Niejednorodna grupa[/srodtytul]
Pierwsze założenie jest oczywiste: potencjalni podatnicy podatku dochodowego od działalności rolniczej nie są jednorodną grupą. Są wśród nich zarówno pełną gębą przedsiębiorcy, jak i osoby, które prowadzą gospodarstwa rolne głównie na własne potrzeby konsumpcyjne. Tych ostatnich trzeba na razie zostawić z boku tej operacji; jedynym możliwym sposobem opodatkowania tej grupy jest obecny podatek rolny – i niech tak zostanie. Ci natomiast, którzy sprzedają istotną część swoich produktów (lub usług) rolnych osobom trzecim, powinni być opodatkowani według trzech odrębnych modeli.
Kluczem do tego podziału jest funkcjonujący od dziesięciu lat sposób opodatkowania rolników podatkiem od towarów i usług. Tam też są trzy grupy rolników: „rachunkowych”, „ryczałtowych” i „zrezygnowanych”.
Pierwsza i trzecia rozlicza VAT jak każdy inny przedsiębiorca, przy czym rolnik „rachunkowy” musi to robić dlatego, że prowadzi księgi rachunkowe, a „zrezygnowany” – dobrowolnie, bo zrezygnował (stąd nazwa) ze zwolnienia jako rolnik ryczałtowy. Podmioty te biorą i wystawiają faktury VAT oraz płacą i uzyskują zwroty tego podatku.
Rolnicy „rachunkowi” będą rozliczać podatek dochodowy na podstawie ksiąg rachunkowych, natomiast „zrezygnowani” – za pomocą zmodyfikowanej księgi przychodów i rozchodów. Tu oczywiście ustalenie dochodu do celów podatkowych nie jest trudne, choć ustawodawca musi zrozumieć, że podstawa opodatkowania w tym podatku od działalności rolnej różni się, i to znacznie, od dochodu osiąganego w handlu, a nawet w przemyśle; istnieje jednak, o tym jeszcze niezapomniana wiedza – warto do niej sięgnąć. Oczywiście podmioty te będą, mogły wykazywać stratę, bo przychody mogą być i często będą niższe od kosztu, ale taka jest przecież uroda tego podatku.
Gorzej z rolnikami ryczałtowymi, którzy nie mają jakiejkolwiek ewidencji dla potrzeb VAT; od nabywców otrzymują tylko tzw. faktury VAT-RR, czyli nie prowadzą dla tych potrzeb nawet rejestru sprzedaży – choć można go stworzyć na podstawie tych faktur. Tu musi się pojawić uproszczona forma opodatkowania w postaci procentowego ryczałtu od sprzedaży dokumentowanej fakturami VAT-RR oraz ryczałtu kwotowego na podstawie deklarowanej lub oszacowanej sprzedaży na rzecz konsumentów i innych rolników.