Ubezpieczenie przedmiotu umowy leasingu nie stanowi elementu usługi leasingu, a tym samym może korzystać ze zwolnienia od VAT – tak w marcu tego roku uznał [b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w dwóch wyrokach (III SA/WA 2038/09 oraz III SA /Wa 1888/09)[/b]. Nie zakończyło to jednak kontrowersji wokół tej kwestii. NSA, biorąc pod uwagę wcześniejsze rozbieżne stanowiska sądów, przekazał sprawę do rozpoznania przez NSA w składzie siedmiu sędziów. Warto w związku z tym przeanalizować, czy przywoływane dotychczas przez organy podatkowe argumenty za uznaniem ubezpieczenia za element usługi leasingu znajdują podstawy w przepisach prawa i orzecznictwie.
[srodtytul]Co w dyrektywie, a co w ustawie[/srodtytul]
Argumenty za uznaniem usług ubezpieczeniowych za element podstawy opodatkowania usług leasingu podnoszone przez organy podatkowe i niektóre sądy administracyjne opierają się na tzw. prowspólnotowej wykładni przepisu art. 29 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=CA925F33313D98FB87998276D4A98E95?id=172827]ustawy o VAT[/link] określającego, co stanowi podstawę opodatkowania VAT. Przepis ten jest zbieżny z art. 73 dyrektywy 2006/112, który stwierdza, iż podstawą opodatkowania z tytułu świadczenia usług jest „wszystko, co stanowi wynagrodzenie, które dostawca otrzymał lub ma otrzymać od nabywcy z tytułu tych czynności, włączając subsydia bezpośrednio związane z ceną”.
Jednakże dyrektywa doprecyzowuje definicję podstawy opodatkowania, wskazując na te elementy, które dodatkowo powinny być do podstawy opodatkowania włączone. I tak art. 78 lit. b dyrektywy stanowi, iż podstawa opodatkowania obejmuje również „dodatkowe koszty, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, którymi dostawca obciąża nabywcę lub klienta”. Takiego doprecyzowania nie ma w polskiej ustawie o VAT.
O ile więc dyrektywa wprost mówi o konieczności włączenia kosztów ubezpieczenia do podstawy opodatkowania dostarczanego towaru bądź świadczonych usług, o tyle konieczności takiej nie przewiduje ustawa o VAT w odniesieniu do świadczeń dokonywanych na terytorium Polski. Jednocześnie jednak przepis art. 31 ustawy o VAT, który definiuje podstawę opodatkowania VAT dla nabycia wewnątrzwspólnotowego, wprost mówi o konieczności doliczenia do tej podstawy wydatków dodatkowych pobieranych przez dostawcę, takich jak ubezpieczenie.