Biuro Orzecznictwa NSA zanalizowało ostatnio zakres wykonywania przez organy administracji publicznej prawomocnych orzeczeń sądów administracyjnych i skuteczności zawartych w nich wytycznych. Tutaj ograniczam swoje uwagi do spraw dotyczących niewykonania wyroku uwzględniającego skargę na bezczynność oraz w razie bezczynności organu po wyroku uchylającym lub stwierdzającym nieważność aktu lub czynności.
Co wynika z przepisów
Zgodnie z art. 154 § 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (DzU Nr 153, poz. 1270 ze zm.; dalej ppsa) strona, po uprzednim pisemnym wezwaniu właściwego organu do wykonania wyroku lub załatwienia sprawy, może wnieść skargę, żądając wymierzenia temu organowi grzywny. Grzywnę wymierza się (art. 154 § 6 ppsa) do wysokości dziesięciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim, ogłaszanego przez prezesa GUS.
Ponadto sąd może orzec o istnieniu lub nieistnieniu uprawnienia lub obowiązku, jeżeli pozwala na to charakter sprawy oraz niebudzące uzasadnionych wątpliwości okoliczności jej stanu faktycznego i prawnego (art. 154 § 2 ppsa).
Stan bezczynności zachodzi wówczas, gdy organ w powtórnym postępowaniu prowadzonym na skutek wyroku sądu administracyjnego, mimo upływu terminu określonego w art. 35 kodeksu postępowania administracyjnego, oraz art. 139 ordynacji podatkowej nie rozpoznaje sprawy (nie wydaje stosownego rozstrzygnięcia). Zgodnie z art. 35 § 1 kpa (zbliżone regulacje znajdują się w ordynacji podatkowej) organy administracji publicznej obowiązane są załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki, a jeśli sprawa wymaga postępowania wyjaśniającego, to nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawa szczególnie skomplikowana – nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania. W wypadku wyroku uchylającego decyzję administracyjną terminy określone w art. 35 kpa zaczynają swój bieg od dnia doręczenia organowi akt administracyjnych. Co istotne, wykonanie wyroku lub załatwienie sprawy po wniesieniu skargi w trybie art. 154 § 1 ppsa nie stanowi podstawy do umorzenia postępowania lub oddalenia skargi.
Osobie, która poniosła szkodę wskutek niewykonania orzeczenia sądu, służy roszczenie o odszkodowanie na zasadach określonych w kodeksie cywilnym. Odszkodowanie to przysługuje od organu, który nie wykonał orzeczenia sądu. Jeżeli organ w terminie trzech miesięcy od dnia złożenia wniosku o odszkodowanie nie wypłacił odszkodowania, uprawniony podmiot może wnieść powództwo do sądu powszechnego.